Co připravit psovi k štědrovečerní večeři?

Psy bereme jako členy rodiny a je pochopitelné, že je nechceme vynechat ani z tradice štědrovečerní večeře. Dělit se s nimi o naše jídlo bychom ale neměli, co jim tedy připravit? 

Vánoce jsou dozajista i svátky hodování. Nešetříme na množství různých druhů cukroví, jednohubek a chlebíčků, zkrátka jídlem jsou obloženy celé stoly. Užívání si hojnosti nám možná může trochu hatit pohled na smutné psí oči škemrající alespoň o malý kousíček té dobroty. A my se začínáme cítit provinile a láme se v nás vůle psovi nic nedat.

Jenže, jak moc dobře víme, lidské jídlo do psího žaludku nepatří. Jak to ale udělat, sami si dobroty odepřít, nebo mlsat někde v koutku potají? A co takhle psům připravit vlastní dobroty, co nezatíží jejich bříška a dozajista si na nich smlsnou?

Alternativa štědrovečerní večeře je nasnadě. Mazlíci mohou dostat to samé co vy, jen v upravené podobě. Ať už budete mít rybu nebo řízek, před přípravou psovi (nebo klidně i kočce) porci oddělte, nesolte ji ani nepepřete (a samozřejmě ani neobalujte) a raději než na pánvi ji uvařte ve vodě nebo v páře. Rybu nezapomeňte důkladně vykostit, případně důsledně rozmixovat.

Můžete připravit i psí verzi bramborového salátu. Jen vynechejte majolku, cibuli a kyselou okurku. Uberte také množství brambor, nebo je nahraďte batáty. Přidat naopak můžete další zeleninu jako rajče, mrkev nebo hrášek. Pravda, takový salát už spíš připomíná šopák, že? Místo salátu můžete k masu naservírovat také sušenou zeleninu.

Já raději než takovéhle přípravy, kterých už je tak na Štědrý večer dost, psovi i kočce otevřu kvalitní konzervu. Letos jsem vybrala kompletní i s přílohou, ale loni slavila úspěch i čistě masová monoproteinová doplněná o čerstvou zeleninu.

Radost můžete mazlíkům udělat i jejich vlastním cukrovím. Jak na to se dočtete v článku Výroba domácích pamlsků z masových konzerv. Nejzdravější a nejjednodušší ale bude pořídit zdravé a třeba i funkční pamlsky. Pokud s nimi neplánujete šetřit a pejskovi chcete pořádně dopřát, sáhněte raději po light verzi.

Pokud pesanům dopřejete jejich vlastní menu, eliminujete tím i jejich touhu v nestřežený okamžik loupit dobroty z vašeho stolu. Některé to samozřejmě ani tak nezastaví, a proto raději mějte jídlo mimo jejich dosah. Obzvlášť ořechy, čokoláda, kakao, káva a cukr v potravinách jsou pro pejsky nebezpečné. Dobře by jim neudělaly ani solené pochoutky.

Jak doma slavíte Štědrý večer vy? Zapojujete do něj i pesany, vaříte jim vlastní slavnostní jídlo nebo kupujete třeba jen dárky?

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.