Jak na šťastné a klidné kočičí Vánoce

Zdobení stromečku a balení dárků je mnohdy za přítomnosti kočky horší jak s dětmi. Všude samé kočičí pokušení - blikátka, rolničky, jmelí, stuhy a balící papír. Jak na to, abyste Vánoce přežili všichni bez újmy?

Já mám to štěstí, že moji kočku vánoční stromeček ani ozdoby na něm moc nezajímají. Možná je to ale také tím, že každoročně pořizuji stromeček kompaktních rozměrů, na který by se jí ani nevyplatilo skákat. Dovedu si ale představit, že v řadě domácností je to boj. Největší nebezpečí asi představuje převrácení stromku. Proto ho pořádně zajistěte, ideálně postavte do rohu a třeba i připevněte háky ke zdi. Na stromeček nevěšte ozdoby, které by kočka mohla spolknout. Pokud nechcete baňky lovit po celém pokoji, háčky kolem větvičky pořádně zmáčkněte. Nenechávejte ji ani pít z nádoby, ve které stromek stojí, může totiž obsahovat hnojiva a pesticidy.

Při balení dárků, u kterého vám kočičák jistě bude asistovat, si hlídejte stuhy. Divili byste se, jak dlouhý kus je kočka schopná spolknout. To platí i o lepicí pásce, kterou některé s oblibou žvýkají. Proto všechny balicí potřeby hned po použití raději ukliďte a nenechávejte nikde ležet bez dozoru.

Skoro v žádné domácnosti o vánočních svátcích nechybí nějaká ta zapálená svíčka, minimálně na adventním věnci. Většina koček je rozumná a dobrovolně se do ohně nevrhá, nicméně v zápalu hry nebo lovu by mohlo dojít k nehodě. Některá koťátka také mohou být až přespříliš zvědavá. Jakýkoli otevřený oheň proto držte mimo jejich dosah.

Většinou se nám doma o Vánocích objeví také jmelí a vánoční hvězda. Obě tyto rostliny jsou pro kočky toxické, proto i je držte mimo jejich dosah. Stejně tak byste měli držet dál od zvědavých čumáčků i veškeré vánoční dobroty. Nebezpečí představuje hlavně cibule, ořechy, cukr, čokoláda, kakao, káva a sůl v nich obsažené. Pozor i na rybí kosti, a pokud se chcete s kočkou o kapra podělit, pořádně ho vykostěte nebo důkladně rozmixujte. Spíše než na pánvi připravte rybu ve vodě nebo v páře. Místo cukroví sáhněte po kvalitních pamlscích.

Jak si s kočičími společníky užíváte Vánoce vy? Jsou to pro vás svátky klidu, nebo stále musíte být ve střehu? Máte nějaké vychytávky, jak riziku kočičího neštěstí předejít? 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.