Jak se o psa starat ekologicky

Ekologie je jedním z hlavních témat dnešní doby a spousta pejskařů řeší, jak ji aplikovat i na své parťáky. V péči o psa ještě sice tolik možností nemáme, ovšem starat se o něj šetrněji k planetě i tak jde.

Pro mě samotnou je ekologie veliké téma a tak není divu, že jsem hledala způsoby, jak se ekologicky starat i o moje mazlíky. Tipy v péči o kočku už jsem vám sepsala zde, teď je čas posvítit si na psy.

U nás lidí je eko trendem bezobalový prodej. To však v péči o psa zrovna dobře nejde. Pravda, některé chovatelské potřeby praktikují bezobalový prodej granulí, kdy mají na prodejně otevřené pytle různých značek a odsypávají. To by mohlo být řešením pro majitele menších psů, kteří nezvládnou spořádat velké balení dřív, než se znehodnotí. Já tohoto ale moc velkým zastáncem nejsem, protože nikdy nevíte, jak dlouho je pytel otevřen, jak byl skladován a zda nebyl kontaminován.

Já jsem tedy pro kupovat největší možné balení, které stihnete spotřebovat. Pamatujte, že správným skladováním můžete životnost znatelně prodloužit. Navíc někteří výrobci už granule balí do ekologických materiálů. 

Větší balení je vždy lepší, proto já dávám přednost i konzervám před kapsičkami. Jsou ale tací psí strávníci, co už druhý den otevřenou konzervu nesnědí. Tam nelze jinak než se s větším množstvím odpadu smířit. Odepřít jim kvůli tomu mokré krmivo úplně by nebylo fér.

Dnes už není těžké najít ani vše ostatní, co k péči o psa potřebujete, vyrobené z ekologických materiálů. Od misek přes hračky po pelíšky. Výběr sice není extra velký, ale dozajista dostačující. A i zde platí nekupovat zbytečnosti. Tím nemyslím, abyste pesanovi nedopřáli žádnou hračku, nemusí jich ale přeci mít plný koš.

Co budete jistě jako pejskař ekolog řešit je problém, jak se vypořádat s psími výkaly. Ani tady to stoprocentně zero waste prostě nejde. Pravda, jsou tací, co si s sebou na venčení berou lopatku a výkal zahrabou. Tenhle způsob mi ale nepřijde jako nejšťastnější. Zajedno při množství psů ve velkých městech by za chvíli nebylo kam zahrabávat, zadruhé si nejsem jistá, jaký dopad by to mělo na množení a šíření parazitů a nemocí.

Nejekologičtější volbou jsou tak dle mého papírové pytlíky s lopatkou, které některé obce distribuují zdarma u odpadkových košů. Dáte mi ale asi za pravdu, že manipulace s nimi není zrovna nejjednodušší. Pak je tu tedy volba ekologických pytlíků z bioplastu. Ty jsou ovšem zas dosti drahé. Poslední možností, která mě napadá, je používání igelitových pytlíků, které doma už odsloužily svou službu.

Dotýká se vás toto téma? Jak ho řešíte vy? Pokud máte další tip, jak se o psy lze starat ekologičtěji, budu moc ráda, pokud se o ně se mnou podělíte. Pojďme se v té snaze navzájem inspirovat a podporovat.

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...