Jak si užít sněhové psí radovánky

Sníh nabízí psům spoustu zábavy. Skákání do závějí, chytání sněhových vloček, válení psích “andělíčků”, ochutnávání sněhu... aby se zábava nezměnila ve starost, je potřeba užívat si s mírou a na určité věci si dávat pozor.

Možná to znáte, nejeden pes ve sněhu řádí jako malý. Pobíhá sem a tam, skáče, noří se do něj čumákem. Pak jsou tu pesani, kteří jak vidí závěje, začnou s ochutnáváním a neodtrhnete je od nich po celý čas procházky. Nakonec je tu i pár takových, co do sněhu vůbec odmítají vkročit.

Jestli váš pes patří k nenasytným jedlíkům sněhu, raději ho v téhle jeho oblibě kroťte. Pokud to nepůjde jinak, nepomůže povel ani odvedení pozornosti, sáhněte po náhubku. Při nadměrném pojídání sněhu totiž hrozí nevolnost (nejeden pes z toho zvrací), nastydnutí i zánět žaludku.

Abyste se vyhli popraskání tlapek, mažte je v zimě speciálním impregnačním krémem. Ten polštářky ochrání i před solí a štěrkem. Po návratu domů je pak omyjte a namažte psím balzámem na tlapky. Nebo pokud se vám tohle nechce řešit, pořiďte jednoduše parťákovi psí botičky a máte vystaráno. O péči o psí tlapky jsem se více rozepsala zde.

Jde samozřejmě o plemeno psa i podmínky, ve kterých žije, ale pro většinu z nich, co žijí celoročně doma, je dobré na zimu pořídit funkční obleček, aby z dovádění ve sněhu nenastydli. Teplotní šok, který zažívají při každém vyjití ven z vytopeného domova je opravdu veliký a tělo se nestihne dostatečně rychle aklimatizovat na vnější podmínky. U psů malých plemen by měl být obleček samozřejmostí.

Jestli se pesan rád boří do sněhových peřin a dovádí v nich, byla by škoda mu takovou zábavu nedopřát. Nenechávejte ho ale řádit moc dlouho, aby neprochladl. Zvláště na dlouhou srst se navíc sníh rád nabaluje a tvoří namrzlé chuchvalce. Radši tuhle zábavu střídejte s proběhnutím, ať se pejsek zahřeje a může si zas skočit do závěje.

Omrzliny naštěstí nejsou moc časté. Nejčastěji postihují tlapky, uši a konec ocasu. Pes k nim může přijít, pokud je na mrazu dlouhou dobu a riziko se ještě zvětšuje, když nemá možnost pohybu. Za normálních okolností se jich tedy nemusíte bát. Způsobit je může i chvilkové stání na kovovém povrchu, tomu se tedy raději vyhýbejte. 

Pokud plánujete dlouhý výlet, zvažte, jestli s sebou nevzít vyhřívací podložku. Ta se nahřeje v mikrovlnce a vydrží hřát až 12 hodin. Pokud tedy po cestě nepotkáte žádný přístřešek nebo třeba horskou chatu, kde by si mohl v teple na chvilku odpočinout, může to být skvělá nouzová varianta.

Jak si zimu užíváte s parťáky vy? Patříte k milovníkům zasněžených dní, nebo čas trávíte raději v teple domova? Máte nějaké vychytávky, které vám v péči o psa v zimě pomáhají? Doufám, že si sníh užijete a radovánky přežijete ve zdraví. Dávejte na sebe i pesany pozor a dovádějte s rozumem. 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?