Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Egyptská kočka mau

Egyptian mau je prý přímým potomkem posvátných koček ze starého Egypta. Tyto kočky jsou nápadné hlavně svou zvláštní tečkovanou kresbou. Jsou to poměrně nároční společníci sršící energií.

Mau v egyptštině znamená kočka. Tečkovaná kresba tohoto plemene nevznikla jako u těch ostatních řízeným křížením, ale existovala odpradávna. Jde také o jedno z nejstarších plemen koček. V Egyptě byla vážená už dávno před naším letopočtem. Různá vyobrazení koček nalezených během vykopávek se opravdu velmi podobají egyptské mau. 

První jedinci mau byli dovezeny z Egypta do Spojených států kolem 50. let. Jejich vlastníkem byla Ruska, která do Ameriky emigrovala a založila tam chovnou stanici jménem Fatima. Šlechtila egyptskou kočku mau v barvách stříbrné, bronzové a kouřové. Zatímco za mořem bylo plemeno uznáno už v roce 1968, v Evropě k tomu došlo až roku 1993. 

Mau je energická aktivní kočka. Ráda a hodně si hraje, což jí vydrží až do vysokého věku. Doma tedy musí mít dostatek příležitostí ke hraní a šplhání. Vyžadují i hodně pozornosti a delší samotou trpí. Jsou to velice přítulné kočky, které nikdy nezahodí příležitost k mazlení a hlazení. Rozhodně ale nekamarádí s každým. K cizím návštěvám budou spíš zdrženlivé a určitě jim nepolezou hned do klína. 

Postavu mají mau podobnou jako habešské kočky. Tělo působí půvabným a orientálním dojmem. Při pohledu na ni si můžete všimnou, že její zaoblená klínovitá hlava má poměrně velké uši. Srst má krátkou, hedvábnou a zářící. Nepřehlédnutelná je její nápadně tečkovaná kresba. Skvrny jsou kulaté a neměly by se slévat do pruhů. 

K údržbě kožíšku stačí minimální péče. Kartáčovat ho stačí jednou týdně. Kdybyste však chtěli zdůraznit jeho lesk, můžete ho po kartáčování ještě přetřít semišovým hadříkem. Kromě již zmíněných barev se chová ještě v cínové a velmi vzácně se vyskytuje i v červené nebo modré.

Už jste se s egyptskou kočkou mau setkali? Rozhodně to tedy není mazlík pro toho, kdo tráví hodně času mimo domov nebo má rád svůj klid. Na druhou stranu s touhle kočkou se jen tak nudit nebudete.

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...