Jak v zimě pomoci toulavým kočkám?

Mrazy jsou čím dál tužší a daleko víc než my, to pociťují právě toulavé kočky bez domova, zvláště pak podzimní koťata. Pro ně začíná pravý boj o přežití. Domů si všechny toulavé kočky nezvládneme vzít, ale stejně by vás zajímalo, jak jim můžete pomoci?

Ne každá kočka má to štěstí, že má vyhřátý domov, denně plnou misku, pelíšek u topení a vlídnou člověčí náruč. Jediným problémem toulavých koček nejsou jen nízké teploty, ale i obtížnější obstarávání potravy. Živí se totiž lovem, ovšem ptáci i hlodavci, kterými se živí, se v zimě více skrývají.

Není v silách nikoho z nás si všechny tyhle bezprizorní kočky nastěhovat domů, situaci nedokáží zvládnout ani útulky. Především by proto mělo být zodpovědností nás všech nepouštět ven nekastrované kočky, abychom nepřispívali k rozmnožování jejich populace. Bez toho situaci nikdy nedostaneme pod kontrolu a spousta koček bude zbytečně trpět. To je ovšem plán dlouhodobý, jak ale kočkám můžeme pomoci dnes?

Základem je zajistit jim dostatek výživné potravy, aby měly možnost vybudovat si dostatek podkožního tuku. Jestli tedy víte ve vašem okolí o nějaké toulavé kočičce, nebo rovnou kolonii koček bez majitele, můžete jim v místě, kde se vyskytují, umístit misku s krmivem. Kočičky potřebují pro přežití spoustu energie a živin, proto bude efektivnější zvolit kvalitní, ideálně vysokoenergetické krmivo. Kvůli mrazům budou lepší granule než vlhké krmivo, které by mohlo rychle zmrznout. 

Podobně důležitá jako krmivo je pro venkovní kočky i voda. Zvláště pak ve dnech, kdy se teplota pohybuje pod bodem mrazu. Proto pokud můžete, vyměňujte jim ji dvakrát denně. Misku ať už s vodou nebo krmivem, umístěte ideálně někam do sucha a závětří a nepokládejte ji přímo na zem. Jako skvělý izolant poslouží třeba kousek polystyrenu.

Pro kočky je velmi nepříjemné a vyčerpávající i deštivé nebo lezavé počasí. Proto pokud můžete, zajistěte jim teplé a suché místečko na odpočinek a nabrání sil. Jestli nemáte stodolu nebo kůlnu, kterou byste byli ochotní kočkám poskytnout, možností je pořízení polystyrenové boudičky. Tu si můžete buď vyrobit sami, nebo zakoupit například u Pražského spolku ochránců zvířat. Ti ji navíc doporučují vystlat senem. Starý textil se k tomuto účelu nehodí, protože se v něm drží vlhkost a plísně. 

Dalším a dozajista nápomocným způsobem, jak můžete kočičkám pomoci, je podpořit některý z kočičích útulků nebo občanských sdružení. Kamarádka pro jedno takové sdružení bezprizorní kočky odchytává. Některé kočky jdou pak k adopci, jiné se vykastrují, označí a vrátí zpět na místo. Jen nezapomínejte, že podle zákona odchytit venku se pohybující zvíře může jen proškolený člověk s osvědčením, všem ostatním hrozí vysoká pokuta.

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...