Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Opičí pinč

Tohoto malého roztomilého psíka najdeme i na obrazech Vincenta van Gogha. Své jméno dostal díky obličeji připomínající právě opici. Je to houževnatý energický společník, který vás bude nebojácně chránit před každým nebezpečím.

Podobně jako malí teriéři, i opičí pinč byl vyšlechtěn k lovu krys a potkanů. Plemeno vzniklo v Německu a i dnes je právě tady nejrozšířenější. Velkou oblibu si ovšem chová i v USA. U nás ho zaštiťuje pouze chovatelský Klub pinčů České Republiky. 

Opičí pinč je malý kompaktní psík s lehkou konstrukcí těla, v dospělosti má jen 4 až 6 kg. Srst má hrubou, dlouhou a lehce zvlněnou. Je bez podsady, takže línání nepocítíte tak drasticky. Vyskytuje se pouze v černé a tzv. “prokvetlé černé” barvě. Kožich se opičím pinčům nečeše ani nestříhá, je ale potřeba ji často kartáčovat a dvakrát ročně trimovat. Psíkovy dlouhé vousy se lehce špiní a zacuchávají, je proto potřeba je čistit a vyčesávat. Jinak by se v nich mohly začít rychle množit bakterie. 

Tito pinčové jsou výborní společníci. Jsou věrní a oddaní a mají veselou a přátelskou povahu. K cizím lidem jsou sice nedůvěřiví, ale nikdy ne agresivní. Jejich malý vzrůst jim nebrání v obraně své rodiny a jejího majetku. Na vše podezřelé má také ve zvyku upozorňovat štěkotem. Jejich malé tělíčko je také nabité energií. 

Problém může být jejich žárlivost. Jen těžce si zvykají na nová zvířata v domácnosti. Ideální je, pokud se s nimi seznámí už ve štěněčím věku. To ovšem kvůli jeho lovecké historii nemusí platit o malých hlodavcích. S dětmi ale vychází dobře, i když k malým dětem nejsou zcela vhodní. Nenechají si totiž vše líbit. Opičí pinč je velmi společenský a se svou rodinou by měl trávit co nejvíce času. I proto není vhodné chovat ho celoročně venku, i když hlavním důvodem k tomu jsou jeho fyzické proporce. 

Tito psíci mají v povaze kapku vznětlivosti a proto je potřeba včasná a řádná socializace, aby se naučili na všechny situace správně reagovat. Jen tak z nich vyrostou vyrovnaní společníci. Jinak jsou to inteligentní učenliví psi. Výchova je proto vcelku jednoduchá, i když vyžaduje důslednost. 

I když jsou to stvoření energická, na pohyb nejsou nijak zvlášť náročná. Ke spokojenosti jim bohatě stačí dvě procházky denně nebo vyběhání na zahradě. Plemeno je to zdravé netrpící nijak zvlášť na žádné nemoci. 

Setkali jste se už s opičím pinčem? U nás sice nijak extra rozšířený není, sem tam ho ale na ulici potkat můžete a jsem si jistá, že díky vzhledu byste ho jistě nepřehlédli. 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.