Jak poznáme, že na psa něco leze?

Jsme uprostřed období, kdy na nás v jednom kuse něco leze. Chlad, vlhko, spousta bacilonosičů. U psů to není jinak. Ti nám ale neřeknou, že se necítí ve své kůži nebo je něco bolí. Je tedy na nás zavčasu si toho všimnout.

To, že teplý a suchý čenich neznamená nutně nemoc nebo teplotu, už víme. Vliv na něj má hlavně prostředí, ve kterém se nachází. Jak tedy poznat, že našemu pejskovi není dobře a něco na něj leze?

Nikdo našeho psího parťáka nezná lépe než my sami. Pokud se mu věnujeme, změny v chování si jistě všimneme. Někdy to ale pravda nemusí být jednoduché, kvůli vaší společnosti nebo oblíbené činnosti totiž psi dokážou fungovat dlouho přes bolest či nepohodu. O to pozorněji si příznaků musíme všímat.

Pokud se o psa pokouší nějaký moribundus, často je bez energie, nechce si hrát nebo vás nevítá, když přijdete domů. Nezřídka se objeví i nechutenství, apatie nebo podrážděnost. Příznakem může být i malátnost, potíže s trávením jako zvracení, průjem nebo zácpa. Všimnout si můžete lesklých nebo naopak zakalených očí či slzení a výtoku z očí. 

Pokud je parťákovi vážně zle, změní se jeho mimika i postoj. Může mít svěšené uši i ocas, stojí víc nahrbeně, má svěšenou hlavu. Změní se možná i jeho dýchání. Objeví se dušnost, sípání nebo velmi rychlý dech. Některé nemoci se projeví i na kůži nebo srsti. Ta zmatní, může začít i více vypadávat. Na kůži se zas objeví vyrážka nebo ekzém.

Pokud má teplý čumák a všimli jste si dalších příznaků, nebo se vám pes prostě nezdá, změřte mu radši teplotu. Nezapomínejte ale přitom, že psi mají normální tělesnou teplotu vyšší než my, pohybuje se mezi 38 a 39 °C. 

Pokud vám přijde, že váš parťák není ve své kůži, nemusí jít nutně o nemoc. I vy se někdy cítíte “pod psa”. Ať už ze změny tlaku, špatného spánku nebo vám nesedlo nějaké jídlo a podobně. Jestli vám tedy pes přijde jen mírně mimo normál, dopřejte mu klidový režim a pozorně sledujte, jestli se jeho stav nehorší. Pokud byste chtěli mít jistotu, zavolejte svému veterináři a poraďte se s ním, jestli je vhodná návštěva u něj, nebo stačí nějaké domácí opatření.

Věřím, že se vám i vašim psím společníkům podaří přežít podzim i zimu ve zdraví, nejlépe jen s nějakou tou rýmou nebo lehkým nachlazením. Opatrujte se, posilujte imunitu a užívejte si přírody bez zvláště pro psy otravných veder.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?