Jak se co nejlépe starat o psího seniora

U psů začíná stáří mezi 5. a 8. rokem života. Vstupují tak do fáze, kdy se jejich potřeby mění, ať už jde o péči, pohyb nebo stravu. Aby si i nadále udrželi svou vitalitu a radost ze života, je potřeba to respektovat. 

Obecně platí, že čím větší plemeno, tím rychleji stárne. Roli v tom ale hraje i výživa a prostředí, ve kterém pejsek žije. Postupně začne šedivět kolem tlamy a pomalu se zpomalí jeho pohyby. Místo fyzicky náročných her bude upřednostňovat klid a pohodlí. Zhoršit se mu může i orientace a zrak. Kvůli ztrátě svalového napětí se pes může začít i počůrávat. Jak se tedy o psího seniora starat, aby i nadále zůstal spokojený a zdravý?

Ani pokud na psovi nepozorujete žádné změny, nepodceňujte pravidelné veterinární prohlídky. Na rozdíl od veterináře totiž symptomy začínající nemoci můžete lehce přehlédnout. Odborník si navíc může pomoci krevními a dalšími testy. Přitom včasná diagnostika hraje zásadní roli v úspěšné léčbě. 

Bude taky třeba upravit stravu. Psí senioři jsou náchylnější k tloustnutí, mají méně pohybu a zpomaluje se jim i metabolismus. Proto bude vhodné volit méně kalorické krmivo než doposud. Nezapomínejte, že obezita tělo zatěžuje, zvyšuje riziko např. srdečních onemocnění a trpí jí i klouby, které už tak ve stáří ztrácí své kvality. Vybírejte tedy seniorské řady kvalitních krmiv.

Kvůli výše zmíněnému není od věci psovi stravu preventivně obohatit o doplňky na podporu pohybového aparátu. Užitečné bude i zavést do jídelníčku lososový olej, a to nejen kvůli obsahu esenciálních mastných kyselin. 

Bolavým kloubům ulehčí i pořízení ortopedického pelechu, který zmírňuje tlak na klouby. Pokud psímu stařečkovi už dělá problém vyskočit do auta, na gauč či do postele, pořiďte rampu nebo schůdky, ať mu ulevíte od bolestivých pohybů. 

I když zájem pejska o pohyb upadá, nesmí se přestat hýbat. Samozřejmě ale s mírou. Pomůže mu to udržet si zdravou váhu a zpomalí i degeneraci kloubů. Pravidelné, i když krátké procházky jsou proto pro jeho zdraví velmi důležité. Nezapomínejte ale, že pes se snaží držet krok za každou cenu a kvůli oblíbené činnosti dokáže ignorovat i velkou bolest. Mějte tedy rozum za něj a procházku nebo hru ukončete zavčasu.

V kondici byste neměli udržovat jen pejskovo tělo, ale i jeho mysl. Zaměstnávejte mu mozek různými hlavolamy nebo trénováním povelů. Učit ho můžete nové kousky i posilovat ty, co už umí. Nenechte ho ani upadnout do stereotypu. Střídejte aktivity i trasy procházek. Samozřejmě nezapomínejte ani na kontakt s vámi, pohlazení nebo poplácání. Velmi důležité pro něj stále může být i společné sezení na gauči. 

Starali jste se už o psího seniora? Jaké změny jste na něm pozorovali?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?