Jak se vypořádat s kočičími chlupy

Je podzim a kočky se převlékají do svých zimních kabátů. My tuto skutečnost pociťujeme hlavně při uklízení domácnosti. Těch chomáčů chlupů je najednou víc, jsou větší a oblečení odchlupujeme dvakrát tak dlouho. Jak nad kočičími chlupy vyhrát nejen v období línání?

Možná to znáte, při zametání nacházíte v koutech a pod nábytkem chuchvalce velké skoro jako kočka sama. Návštěvám s kávou nabízíte rovnou i odchlupovací váleček a jen se modlíte, aby chlup nebyl i v tom kafi. Největší línání sice přijde až na jaře, i to podzimní ale může stát za to. Co s tím? 

Eliminovat chlupy úplně se nám asi nepodaří nikdy, alespoň omezit je ale několika opatřeními můžeme. Základem prostě je a vždy bude pravidelné vyčesávání. To má kromě eliminace volně poletujících chlupů po bytě i další benefity. Mezi ně patří snížení rizika trichobezoárů i prohlubování vzájemného vztahu. Ono totiž nejde jen o společně strávený čas něčím příjemným,  olizování koťat matkou má krom hygienické i socializační úlohu. O tom se konec konců více dozvíte zde.

Zmírnění línání můžeme podpořit i správnou kvalitní stravou a doplňky stravy. Zdravou srst kočce pomůže udržet třeba lososový a pupalkový olej nebo měsíček. Biotin a zinek zase podporují přirozenou obnovu srsti.

Nejlepším přítelem každého kočkaře je odchlupovací váleček, ten tu snad ani nebudu jako tip uvádět:). Mimo něj nám může pomoci s odklízením chlupů i navlhčená gumová rukavice. Vyzkoušet můžete i speciální elektrostatické rukavice, na které se lehce chlupy nachytají. Dostanete je s ní z nábytku, textilií i různých těžce přístupných míst a navíc se dají vyprat, tedy používat opakovaně. Akorát diskriminují leváky, protože jsou pouze na pravou ruku.

Mezi vymakanější vychytávky pak patří vysavače se speciální koncovkou hubice určenou k vysávání přímo psí nebo kočičí srsti. Tím si můžete ušetřit trochu práce s vyčesáváním, ale není nutno dodávat, že kočky se často zvuku vysavače bojí, a proto bychom rozhodně k tomu kočku neměli nutit. Popravdě si to ani nedovedu představit, rozhodně psychickou újmu by z toho mohla mít velkou. Pokud ale zvuk kočce nevadí a na vysávání kožíšku ji zvykáme postupně a citlivě, proč ne.

Když už jsme u těch vysavačů, pro nás páníčky mazlíčků je velmi cenným pomocníkem vysavač s HEPA filtrem, který zbavuje vzduch alergenů. Krom nástavců na kožich jsou často v příslušenství nástavce určené speciálně k odstraňování chlupů ze země i čalouněných povrchů. Toho můžeme využít při vysávání pelechů, kočičích stromů a jiných oblíbených odpočívadel. I to nám pomůže omezit roznášení chlupů po bytě. Někteří výrobci na naše zvířecí společníky myslí i s hlučností a snaží se ji udržet na minimu. 

Pračku zase před chlupy můžete ochránit obyčejnou kuchyňskou houbičkou. Prádlo vám odchlupí, ale už ji nikdy nevyčistíte. Na každodenní praní to tedy asi není, ale třeba k ložnímu prádlu je to dobrá vychytávka. 

Máte nějaké svoje triky, jak se kočičích chlupů zbavit? 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?