Buďte vidět!

Dny se krátí, i když se vám nyní daří vyjít se psem ven ještě za světla, venčení po tmě už se brzy stejně nevyhnete. Proto je dobré se připravit a psa dostatečně "označit". Budete tak mít stále přehled, kde se nachází a pro ostatní, hlavně řidiče, cyklisty nebo i ostatní pejskaře, bude dobře viditelný.

Ať žijete na vesnici, nebo ve městě, reflexní či svítící doplňky se vám na podzim a zimu budou hodit. Díky nim neztratíte pesana z dohledu, a především mu zajistíte větší bezpečnost při venčení. Nezapomeňte, že nebezpečí nehrozí jen ze stran řidičů, nepříjemnou srážku může mít pes i s cyklistou. Pojďme se podívat, jaké možnosti máme:

Základem je reflexní obojek. Chlupáč ho na sobě může mít neustále a pořizovací cena se nijak neliší od klasických obojků. Je jedno, jestli je jen prošitý reflexní nití nebo má na sobě našitý či nažehlený reflexní pásek. Nevadí ani pokud je celý vyrobený z reflexního materiálu. Jde o základní bezpečnostní prvek, který by neměl chybět v žádné psí výbavě. Co si ale budeme povídat, pesana ve tmě nezviditelní dost, zvlášť na krku dlouhosrstého psa. Pak je možná lepší zvolit svítící led obojek. S ním svého psa ve tmě uvidíte až na vzdálenost 500 metrů. Co se týče bezpečnosti, jsou účinnější, musíte je ale dobíjet a nejsou většinou vodotěsné.

Větší plochu než obojky, a tedy i lepší viditelnost, mají reflexní postroje. Prvky odrážející světlo už dnes obsahuje většina z nich, a nejste tak nijak omezeni ve výběru. Nemusíte proto volit mezi viditelností a funkčností. Na trhu najdete i postroje se svítícími pásy. Praktické je, že jdou většinou vyndat. Používat je tak můžete bez omezení, třeba i v létě při koupačce.

Skvělým pomocníkem k zviditelnění pesana je reflexní vesta. Krom šera nebo tmy se vám bude hodit i při procházkách v lese v době honintby, při sportu, ale i běžné denní procházce. Reflexní plochu má velkou a pes je díky ní viditelný opravdu ze všech stran. Navíc kromě klasických vest, jsou dnes k dostání i funkční reflexní vesty, které nepromoknou ani neprofouknou.

V zimě často svého chlupáče oblékáme. Obojek nebo postroj tak nejsou vidět a reflexní vesta už nestačí. Pak je čas sáhnout po reflexním oblečku. Opět platí, že dnes nějaký ten reflexní prvek má na sobě už téměř každý funkční obleček. 

Pro váš společný pohyb se skvěle hodí reflexní nebo svítící vodítka. Sáhnout můžete i po dalších doplňcích. Kromě přívěsků mezi ně patří i led návleky na obojek.

Abyste ani v zimě neochudili psa o oblíbené aportování, pořiďte si svítící hračku, která pro vás bude skvělým pomocníkem. Některé svítí stále, jiné se aktivují po dopadu. Ušetří vám to spoustu ztracených tenisáků i času s jejich hledáním. 

Mezi snad nejméně častý způsob, jak psa zviditelnit, je použití reflexního spreje. Ano, pesana můžete dokonce nastříkat reflexní barvou. Ta je určená přímo k použití na srst. Nemusíte se tedy bát, že byste psovi nějak uškodili. Samozřejmostí je, že je sprej omyvatelný. Z hafana tak nebudete mít odrazku napořád. Nastříkat ho navíc můžete i na obleček. Nejen psí ale i na váš.

Jakou svítící výbavu máte pro své psí parťáky přichystanou vy? Nezapomněli jste i na sebe? I vy musíte být přeci vidět.

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.