Jak správně odměňovat psa

Aby odměna nezpůsobila pejskům víc škody než užitku, je třeba ji brát zodpovědně a s rozumem. Nezáleží na tom, jestli se jedná o pamlsek, pohlazení, pochvalu nebo hru.

Na většinu psů skvěle platí pozitivní motivace. Můžete s ní docílit skvělých výsledků ať už v poslušnosti, nebo trénování nových triků. Je jedno, jakým stylem se psa rozhodnete odměňovat, nebo jestli odměny střídáte. Asi nebude překvapením, že nejčastější odměnou bývá pamlsek. Skvěle může zafungovat také pohlazení, oblíbená hračka, krátká hra, nebo obyčejná pochvala a projevení radosti. 

Pokud jde o pamlsky, základem je, abyste jimi nezpůsobili paseku, vybrat vhodné pochoutky. S kapsou plnou slaniny nebo piškotů vás sice pes možná bude poslouchat na slovo, je ale dost pravděpodobné, že mu tak způsobíte obezitu nebo jiné zdravotní potíže. Naštěstí už dnes na trhu existuje spousta zdravých psích pochoutek, a dokonce i pamlsky určené přímo k tréninku.

Praktický na pamlsky je pamlskovník. Když už v něm máte připravené správné odměny, můžete začít s tréninkem. Je třeba ale mít na paměti, že nejen forma odměny, ale i její načasování je velmi důležité. Musí přijít okamžitě při provedení požadovaného úkolu a psovi musí být naprosto jasné, proč ji dostal. Tady se může skvěle hodit klikr, díky kterému můžete dát tento signál i na dálku. O tom, jak s ním pracovat, se dočtete tady. 

Dále je třeba zmínit, že odměna by měla přicházet nepravidelně, a ne vždy. Velmi vhodné je ji střídat. A je jedno, jestli změníte druh odměny, nebo jen typ pamlsku. Pro psa prostě musí být nepředvídatelná, a tím pádem více atraktivní. Velikost odměny by také měla být přímo úměrná tomu, co po psovi žádáme. Tedy za splněný povel sedni, nebude tak velká jako třeba za chycení kořisti. 

Pravidelné odměňování se hodí ve fázi vysvětlování a učení. Když už si pes ale povely osvojí a stoprocentně ví, co po něm chcete, je čas právě na odměňování variabilní. Očekávání v psovi probudí potřebnou energii, zvyšuje jeho aktivitu, a dokonce uvolňuje dopamin.

Pro některé psy může být odměnou i samotná činnost. Platí to hlavně o sportech, kdy se uvolňuje adrenalin (např. skoky při agility). Adrenalin je totiž návyková látka, na které se pes může lehce stát závislým. To ovšem může být spíše na škodu, pokud to překročí určitou hranici. Pokud se pes odměňuje vlastně sám danou činností, ztrácíme nad ním kontrolu a pes ztrácí soustředění. Viz. videa psíků, kteří po agility běhají po hřišti jako splašení. :)

Nakonec si pamatujte, že pes by měl vždy cvičit s radostí. Pokud zrovna nemá náladu nebo ho činnost začala nudit, dejte si přestávku. Psa do úkonu nikdy nenuťte. Pokud je to potřeba, najděte způsob, jak mu trénink zpestřit. Ať už půjde o změnu odměny, prostředí nebo třeba o přizvání dalšího psího parťáka.

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.