Monoproteinové vs. holistické krmivo

Zdánlivě dvě rozdílná krmiva, která se v lecčems podobají. V obou případech jde samozřejmě o kvalitní, superprémiové krmivo. Společného toho ale mají mnohem víc. Jaké se hodí pro vašeho psa?

Ať už vyberete monoproteinové mokré krmivo, nebo to holistické suché, chybu neuděláte. V obou případech se jedná o kvalitní superprémiová krmiva. Každému psovi ale může sedět něco jiného. Skvělou volbou může být i jejich kombinace.

Holistický, neboli celostní přístup, nenahlíží na psí krmivo jen jako na stravu. Bere v úvahu celkový stav psa včetně veškerých jeho zdravotních aspektů. Mohli bychom ho nazvat prevencí zdravou výživou. 

Holistické granule se tedy vyrábí z kvalitních ingrediencí s cílem poskytnout psovi veškeré potřebné živiny pro jeho zdravý život. Kromě masa obsahují i minerály, vitamíny, antioxidanty, bylinky, probiotika, trávicí enzymy a Omega-3 mastné kyseliny, které slouží jako prevence případných zdravotních rizik. 

Monoproteinové konzervy jdou také cestou prevence. Ve složení mají jen jeden druh masa, někdy ve spojení s hypoalergenní přílohou, jako je rýže nebo batáty. To znatelně snižuje riziko potravinové alergie nebo intolerance. Navíc jde o potravu pro psy přirozenější než suché granule, více chutnají a trávením nezatěžují psí organismus. Stravu dobře snášejí i ta nejcitlivější bříška. Troufám si říct, že po BARF je to ten nejpřirozenější způsob stravování psa.

Vhodné jsou jak pro psy zdravé, aby se u nich citlivost neobjevila, tak i pro psy s nějakým trávicím omezením. Obsahují vysoký obsah svaloviny a vnitřností (jednoho druhu). Konzervy se vyrábějí buď s hypoalergenní přílohou - jsou tedy kompletním psím krmivem, nebo čistě masové. Ty pak mohou být skvělým doplňkem například právě holistických, i dalších kvalitních granulí.

Výrobci obou krmiv tedy věří, že prevence je nejlepší cestou ke zdraví. Zatímco ale holistická krmiva berou psí stravu jako prevenci celostního zdraví, monoproteinová krmiva se zaměřují na prevenci zažívacích obtíží. A jelikož zdravá střeva jsou základ dobré imunity, cíl mají oba druhy nakonec vlastně stejný - nakrmit psa kvalitními surovinami a udržet ho ve skvělé kondici. 

Výbornou cestou může proto být právě spojení obou směrů. Tak bude mít organismus psa, díky lehké stravitelnosti, dostatek síly na vlastní obranyschopnost, která bude stravou ještě více podpořená.

Máte s těmito krmivy už zkušenost? Pozorujete na psech pozitivní změny? Všimli jste si třeba, že díky vyššímu procentu živin stačí pejskovi menší porce? A ačkoliv tato krmiva patří mezi ty dražší, vaše peněženka díky tomu nezaznamenala žádnou znatelnou změnu?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?