Jak připravit psa na podzim

Dny se krátí a teploty klesají, podzim pomalu přichází. Nejen naše, ale i psí imunita dostane změnami počasí zabrat. Jak naše čtyřnohé parťáky co nejlépe připravit na všechny podzimní nástrahy?

K podzimu patří kratší dny, nižší teploty, plískanice, mlha a mokro. Patří k němu ale i hromady listí k proskakování, bahnité louže k dovádění, spadané kaštany k aportování a další psí zábavy. Abychom našeho psího parťáka udrželi pro všechny tyto radovánky fit a zdravého, je potřeba mu nakopnout imunitu a zavést pár jednoduchých opatření:

V tomto období hrozí větší riziko nákazy od jiného psa, protože ve vlhku a nižších teplotách se dobře daří virům. Navíc začnou být pesani, pokud tedy žijí s námi uvnitř, vystavováni teplotním šokům. Zatímco vy si po příchodu svléknete svršky, psovi srst zůstane a se stejnou srstí, aklimatizovanou na domovní teplu, vyjde ven do chladna. Tomu ovšem můžeme lehce předejít funkčním oblečkem. Už dávno nejde jen o módní výstřelek. Oblékat psy (funkčně a smysluplně) má smysl. O tom jsem se více rozepsala v článku Desatero funkčního oblečení.

Kdykoli jde o zdraví psa, nemůže samozřejmě chybět zmínka o kvalitní stravě. Ta jde s vitalitou psa neodmyslitelně ruku v ruce. Vždyť dobrá imunita rovná se zdravá střeva. Navíc pokud se tělo nemusí zatěžovat těžce stravitelnými látkami, zbude zvířeti víc energie na obranyschopnost. 

Pokud pes tráví přes den hodně času venku nebo bydlí celoročně na zahradě, chladnější dny mu přinesou i zvýšený výdej energie na udržení se v teple. Bude tedy třeba mu zvýšit dávky, nebo přejít na více energetické krmivo. Vhodné taky bude stravu doplnit o vitamíny nebo probiotika, ty neuškodí ani gaučákům :). Nižší teploty nejsou vlídné ani k pohybovému aparátu, a především pak kloubům. Zvláště venkovní psi vám proto budou vděční za kloubní výživu.

Pro psy žijící venku jsou tu další “protipodzimová” opatření. Boudu by měli mít zateplenou alespoň ze tří stran, krmivo a hlavně vodu umístěnou v suchu a ideálně i teple. Ledová voda v chladu zdraví zrovna neprospívá. 

Jako další opatření, jak udržet psa zdravého, se nabízí nepovinné očkování proti psincovému kašli. Zvláště jestli se pes často vyskytuje ve větším kolektivu psů, například na cvičišti nebo psím hřišti.

Další nástrahou číhající na naše parťáky je roztoč jménem Sametka podzimní, jehož kousance vyvolávají silnou alergickou reakci. Místo i několik dní svědí a je zarudlé. Paraziti si rádi vybírají méně osrstěné části s jemnou kůží, především záhyby uší, dále pak meziprstní prostory a břicho. Vypadají jako malé tečky cihlové barvy. Naštestí se jich lze lehce zbavit antiparazitním sprejem nebo šamponem.

Problém můžou hafanovi způsobit i osiny. Ne nadarmo se říká příjemný jako osina v … . Jsou to malá semínka trávy, která se ráda zapíchávají do psích tlapek i jinam do těla. Raději se proto vyhýbejte místům s odkvetlou suchou trávou a po každé procházce psovi zkontrolujte kožich a tlapky. Zvláště zbystřete, pokud se pes hodně drbe - nebo si snaží na určitém místě vykusovat srst. O této problematice se více dočtete zde. 

Pravidelnými prohlídkami srsti, můžete kromě osin a roztočů zavčasu objevit i zánět kůže, který hrozí zvláště v tomto ročním období, kdy psa láká vyválení se ve spoustě špinavých a bahnitých louží. Lehce se tak do kůže dostane infekce. 

Co vy, těšíte se po parném létě na podzim? Musím říct, že já ani můj psí parťák vedra zrovna nemilujeme, a proto se na podzim a všechny s ním spojené radosti (i když většinou špinavé) vážně vždy těšíme. 

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...