Jak připravit psa na podzim

Dny se krátí a teploty klesají, podzim pomalu přichází. Nejen naše, ale i psí imunita dostane změnami počasí zabrat. Jak naše čtyřnohé parťáky co nejlépe připravit na všechny podzimní nástrahy?

K podzimu patří kratší dny, nižší teploty, plískanice, mlha a mokro. Patří k němu ale i hromady listí k proskakování, bahnité louže k dovádění, spadané kaštany k aportování a další psí zábavy. Abychom našeho psího parťáka udrželi pro všechny tyto radovánky fit a zdravého, je potřeba mu nakopnout imunitu a zavést pár jednoduchých opatření:

V tomto období hrozí větší riziko nákazy od jiného psa, protože ve vlhku a nižších teplotách se dobře daří virům. Navíc začnou být pesani, pokud tedy žijí s námi uvnitř, vystavováni teplotním šokům. Zatímco vy si po příchodu svléknete svršky, psovi srst zůstane a se stejnou srstí, aklimatizovanou na domovní teplu, vyjde ven do chladna. Tomu ovšem můžeme lehce předejít funkčním oblečkem. Už dávno nejde jen o módní výstřelek. Oblékat psy (funkčně a smysluplně) má smysl. O tom jsem se více rozepsala v článku Desatero funkčního oblečení.

Kdykoli jde o zdraví psa, nemůže samozřejmě chybět zmínka o kvalitní stravě. Ta jde s vitalitou psa neodmyslitelně ruku v ruce. Vždyť dobrá imunita rovná se zdravá střeva. Navíc pokud se tělo nemusí zatěžovat těžce stravitelnými látkami, zbude zvířeti víc energie na obranyschopnost. 

Pokud pes tráví přes den hodně času venku nebo bydlí celoročně na zahradě, chladnější dny mu přinesou i zvýšený výdej energie na udržení se v teple. Bude tedy třeba mu zvýšit dávky, nebo přejít na více energetické krmivo. Vhodné taky bude stravu doplnit o vitamíny nebo probiotika, ty neuškodí ani gaučákům :). Nižší teploty nejsou vlídné ani k pohybovému aparátu, a především pak kloubům. Zvláště venkovní psi vám proto budou vděční za kloubní výživu.

Pro psy žijící venku jsou tu další “protipodzimová” opatření. Boudu by měli mít zateplenou alespoň ze tří stran, krmivo a hlavně vodu umístěnou v suchu a ideálně i teple. Ledová voda v chladu zdraví zrovna neprospívá. 

Jako další opatření, jak udržet psa zdravého, se nabízí nepovinné očkování proti psincovému kašli. Zvláště jestli se pes často vyskytuje ve větším kolektivu psů, například na cvičišti nebo psím hřišti.

Další nástrahou číhající na naše parťáky je roztoč jménem Sametka podzimní, jehož kousance vyvolávají silnou alergickou reakci. Místo i několik dní svědí a je zarudlé. Paraziti si rádi vybírají méně osrstěné části s jemnou kůží, především záhyby uší, dále pak meziprstní prostory a břicho. Vypadají jako malé tečky cihlové barvy. Naštestí se jich lze lehce zbavit antiparazitním sprejem nebo šamponem.

Problém můžou hafanovi způsobit i osiny. Ne nadarmo se říká příjemný jako osina v … . Jsou to malá semínka trávy, která se ráda zapíchávají do psích tlapek i jinam do těla. Raději se proto vyhýbejte místům s odkvetlou suchou trávou a po každé procházce psovi zkontrolujte kožich a tlapky. Zvláště zbystřete, pokud se pes hodně drbe - nebo si snaží na určitém místě vykusovat srst. O této problematice se více dočtete zde. 

Pravidelnými prohlídkami srsti, můžete kromě osin a roztočů zavčasu objevit i zánět kůže, který hrozí zvláště v tomto ročním období, kdy psa láká vyválení se ve spoustě špinavých a bahnitých louží. Lehce se tak do kůže dostane infekce. 

Co vy, těšíte se po parném létě na podzim? Musím říct, že já ani můj psí parťák vedra zrovna nemilujeme, a proto se na podzim a všechny s ním spojené radosti (i když většinou špinavé) vážně vždy těšíme. 

Související články

Králík jako skvělý domácí mazlíček

Králíčci jsou ideálním domácím mazlíčkem nejen do bytu. Nezaberou příliš mnoho místa, jsou hraví a roztomilí a péče o ně není tolik časově náročná jako například o psy. Pro svou trpělivou a přátelskou povahu jsou navíc ideálním prvním mazlíčkem pro...

Cestování s kočkou? Nic není nemožné!

„Ne, raději zůstanu doma!“ I tak si můžeme vyložit mňoukání a projevy stresu jako reakci na vytaženou přepravku. Většina majitelů koček si tak nedokáže představit svět, ve kterém cestování s kočkou probíhá v pohodě a bez větších nepříjemností....

Zdravotní benefity pro majitele psů

Bezpodmínečnou lásku, oddanou společnost a nekonečný zdroj zábavy. To vše nabízí život se psem a většina milovníků psů proto ví, že se psem je život lepší. Věděli jste, že společnost čtyřnohého parťáka může zlepšit také vaše zdraví?

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...