Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Exotická kočka

Toto plemeno je krátkosrstou variantou perské kočky. V lecčems se proto spolu shodují. Pokud se vám líbí kočky perského typu, ale už tolik vás neláká intenzivní péče o jejich srst, je exotická kočka tou správnou volbou pro vás.

Plemeno exotické kočky vzniklo ve Spojených státech u chovatele, který zkřížil svoje perské kočky s americkými krátkosrstými kočkami. Tak se peršance narodila koťata perského typu s krátkou srstí po svém otci. U milovníků koček sklidila velký úspěch a proto se rozhodlo o zahájení šlechtitelského programu, za účelem ustálení krátké srsti v perském typu.

V programu se krom dvou výše zmíněných plemen nakrývaly i barmské kočky. Dnes se mezi sebou kříží pouze perské a exotické kočky, jelikož vyjma délky srsti mají stejný plemenný standart. Z toho důvodu se ve vrzích obvykle vyskytují koťata obou plemen. 

Povahu mají exotické kočky klidnou a společenskou, bývají to vyrovnaná zvířata. Díky tomu dobře vycházejí nejen s ostatními kočkami, ale i se psy nebo dětmi. Snáší i občasnou samotu. Dobře se přizpůsobují chodu domácnosti a cítit se dobře jim nedělá problém ani v rušnějších rodinách. Když zatouží po klidu, samy si někam zalezou. Ačkoli mají rády lidskou společnost a její výhody v podobě hlazení a mazlení, svou přítomnost nedávají nijak důrazně najevo.

Jak už bylo zmíněno, se srstí exotických koček nebudete mít tolik práce jako s perským kožíškem. K jejímu udržení v dobré kondici postačí minimum péče. Je ale třeba při vyčesávání postupovat opatrně, abyste nenarušili strukturu srsti. Výborně se k tomu hodí jemný kartáč z prasečích štětin. Výsledkem bude měkký a načechraný kožíšek. Trochu té péče budou vyžadovat oči. Slzné kanálky totiž mívají tendenci se ucpávat a proto je dobré udržovat okolí očí v čistotě. Slouží k tomu speciální emulze a nejde o nic složitého. 

Zájem o plemena perského typu delší dobu stagnovala, ale opět vzrostla v době, kdy se perská kočka objevila v reklamě na nejmenovanou banku. Je pro ně typická mohutná hlava se “zaraženým nosem”. Díky takto krátkému nosu se u nich mohou objevit dýchací problémy. 

Líbí se vám tyto beznosé kočky, nebo nejste jejich fanoušky? Mezi moje oblíbence zrovna nepatří, ale povahu mají vážně velmi sympatickou a jejich přítomnost je nerušivá a sympatická.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?