Proč psi vyjí?

Zajímalo vás někdy, v jakých situacích psi vyjí a proč to vůbec dělají? Jak je možné, že si toto vlčí chování udrželi i tak dlouho po domestikaci?

Že je vytí vrozené chování, které psům zůstalo po jejich předcích – vlcích – je asi jasné. Ve vlčím světě je to přirozený způsob dorozumívání se, nutnost pro přežití. Z jakého důvodu ale tento aspekt zůstal i psům domestikovaným? 

Pojďme to vzít pěkně od základů a podívejme se, jaké všechny důvody vytí u vlků a divokých psů má, a převeďme si je do dnešního světa.

Co vás všechny asi napadne, je svolávání smečky, lépe řečeno organizace smečky a její navádění. Členové, kteří jsou vzdálení, odpovídají vytím, aby dali smečce znát svou polohu a obě strany chování opakují, dokud se nenavedou na místo setkání. Proto může váš pes výt, pokud zůstane sám doma nebo třeba na hlídání v cizím prostředí / s cizími lidmi. Volá tak svou rodinu a vyjadřuje smutek z její absence.

Vytí ale plní také funkci varování ostatních členů před nebezpečím – třeba před cizími psy. Je to tedy i určitý druh obranného mechanismu. Své smečce posílá vytím zprávu “mějte se na pozoru” a zároveň zastrašuje vetřelce. To je důvod, proč váš psí parťák může výt, pokud slyší za dveřmi cizího člověka nebo kolem plotu prochází cizí pes. Ve smečce vytí také posiluje pouto a dává ostatním najevo, že toto teritorium je už obsazené. 

Tenhle akustický projev ale může mít i prostší důvody. Psí společník tak může vyjadřovat svou úzkost nebo frustraci, třeba že jste ho nechali zas samotného doma, nevěnujete mu dostatečnou pozornost, cítí se osamělý. Je to příznak separační úzkosti. 

Vytím může pes jen odpovídat na hlasité zvuky, je to reakce na intenzivní a nečekané podněty z okolí. Častokrát bývá odpovědí na houkání sirén, někdy i zpěv nebo hudbu. Je to odpovědí na to, co považuje za vytí vlastní nebo cizí smečky. Stejně tak pes odpoví, pokud uslyší vytí jiného psa.

Vytím se může váš pes také snažit upozornit vás na to, že je zraněný, něco ho bolí. Dalším důvodem, proč pes vyje, může být obyčejná radost, podobně jako si lidé zpívají. Některá plemena, jako je husky nebo malamuti, vyjí častěji, zřejmě díky jejich silnějšímu smečkovému cítění.

Co váš psí parťák, vyje často, nebo jste ho ještě neslyšeli? A věděli jste, že vytí můžete psa i naučit? Používá se to třeba u loveckých psů k označení kořisti.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?