Proč psi vyjí?

Zajímalo vás někdy, v jakých situacích psi vyjí a proč to vůbec dělají? Jak je možné, že si toto vlčí chování udrželi i tak dlouho po domestikaci?

Že je vytí vrozené chování, které psům zůstalo po jejich předcích – vlcích – je asi jasné. Ve vlčím světě je to přirozený způsob dorozumívání se, nutnost pro přežití. Z jakého důvodu ale tento aspekt zůstal i psům domestikovaným? 

Pojďme to vzít pěkně od základů a podívejme se, jaké všechny důvody vytí u vlků a divokých psů má, a převeďme si je do dnešního světa.

Co vás všechny asi napadne, je svolávání smečky, lépe řečeno organizace smečky a její navádění. Členové, kteří jsou vzdálení, odpovídají vytím, aby dali smečce znát svou polohu a obě strany chování opakují, dokud se nenavedou na místo setkání. Proto může váš pes výt, pokud zůstane sám doma nebo třeba na hlídání v cizím prostředí / s cizími lidmi. Volá tak svou rodinu a vyjadřuje smutek z její absence.

Vytí ale plní také funkci varování ostatních členů před nebezpečím – třeba před cizími psy. Je to tedy i určitý druh obranného mechanismu. Své smečce posílá vytím zprávu “mějte se na pozoru” a zároveň zastrašuje vetřelce. To je důvod, proč váš psí parťák může výt, pokud slyší za dveřmi cizího člověka nebo kolem plotu prochází cizí pes. Ve smečce vytí také posiluje pouto a dává ostatním najevo, že toto teritorium je už obsazené. 

Tenhle akustický projev ale může mít i prostší důvody. Psí společník tak může vyjadřovat svou úzkost nebo frustraci, třeba že jste ho nechali zas samotného doma, nevěnujete mu dostatečnou pozornost, cítí se osamělý. Je to příznak separační úzkosti. 

Vytím může pes jen odpovídat na hlasité zvuky, je to reakce na intenzivní a nečekané podněty z okolí. Častokrát bývá odpovědí na houkání sirén, někdy i zpěv nebo hudbu. Je to odpovědí na to, co považuje za vytí vlastní nebo cizí smečky. Stejně tak pes odpoví, pokud uslyší vytí jiného psa.

Vytím se může váš pes také snažit upozornit vás na to, že je zraněný, něco ho bolí. Dalším důvodem, proč pes vyje, může být obyčejná radost, podobně jako si lidé zpívají. Některá plemena, jako je husky nebo malamuti, vyjí častěji, zřejmě díky jejich silnějšímu smečkovému cítění.

Co váš psí parťák, vyje často, nebo jste ho ještě neslyšeli? A věděli jste, že vytí můžete psa i naučit? Používá se to třeba u loveckých psů k označení kořisti.

Související články

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...

Oblékat, či neoblékat psa?

V zimě vytahujeme teplé bundy a kabáty a balíme se do početných vrstev oblečení, abychom se ochránili před vlezlým mrazem. Jak to mají psi? Jsou pro ně oblečky zbytečným výstřelkem, nebo je lepší se na zimu vybavit pěkným kabátkem, který jim pomůže...

Co všechno zvážit, než si pořídíte prvního mazlíčka

Zvažujete, že si přivedete nového člena rodiny? Pokud přemýšlíte o prvním mazlíčkovi, stojí před vámi velké rozhodnutí. Různí mazlíčci mají své specifické potřeby, ale všichni vyžadují dostatek péče a pozornosti. S výběrem byste si proto měli dát...

Pes a kočka v jedné domácnosti

Ačkoliv se traduje, že pes a kočka jsou přirozenými nepřáteli, v mnoha případech si mohou vytvořit silné přátelství. Jejich soužití pod jednou střechou opravdu nemusí být soubojem dvou neslučitelných rivalů. Důležité je překonat trochu krušnější...