Liščí kočka - nově objevený druh na Korsice

Když se mýtus stane realitou. I tak bychom mohli nazvat objevení nového druhu kočky, o které se staletí jen tradovalo.

O mytické liščí kočce na francouzském ostrově Korsika kolovaly příběhy po generace. Byla součástí mnoha bájí i pohádek. Lidé jí dokonce přisuzovali magickou moc. Šelma se podobala velké kočce. Měla mít huňatý ocas, dlouhé špičáky a zbarvení lišky. Dlouho dobu byly považovány opravdu jen za mýtus, dokud se jich však pár nepodařilo odchytit v odlehlé části ostrova.

Nově objevená kočka je opravdu větší (na délku měří kolem 90 cm) a mohutnější než evropské kočky,má i delší tesáky v poměru k tělu. Extrémně hustá srst, která chrání šelmu před blechami a klíšťaty, má vskutku barvu a znaky podobné lišce. Preferuje noční život, a i proto byla dosud neobjevená. Podle prvních výzkumů DNA toho s evropskými kočkami divokými nemá mnoho společného. Bližší příbuznost byla zjištěna s africkou divokou kočkou plavou, což ovšem přineslo mnoho dalších otázek. Jak se třeba dostala přes moře z afrického kontinentu na evropský ostrov? 

Úplně první jedinec byl odchycen zcela náhodně ve slepičím kurníku v roce 2008. Za 4 roky výzkumníci na ostrově umístili dřevěné tyčinky, které kočkám voní a otírají se o ně. Tak poprvé získali DNA a vzorky srsti zvířete. Od roku 2016 se pak podařilo odchytit, vyšetřit a znovu vypustit přes 10 exemplářů. 

Odborníci z francouzského národního úřadu pro lov a přírodu pokračují v pozorování a zkoumání této zlatě pruhované šelmy, aby určili její identitu, přišli na kloub původu a poznali stravovací i další návyky zvířete. Vědci se dále zasazují i o ochranu a uznání liščí kočky jako nového druhu divoké kočky.

Už jste liščí kočku viděli? Pokud ne, tady si ji můžete prohlédnout. Jsem zvědavá, jaká další fakta o ní vědci přinesou.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?