Udržitelná péče o kočky

Udržitelnost a ekologie jsou témata, o která se zajímá stále více lidí. A protože spousta takových lidí bydlí doma s kočkou, je na čase se podívat, jak jde udržitelný způsob života praktikovat v péči o mazlíčky.

K mé radosti je pro stále více z nás samozřejmostí udržitelný způsob života. Snažíme se po sobě například zanechat co nejmenší stopu. Ať už jde o odpadky, vyprodukovaný CO2 nebo jen o méně pošlapaných kytek při procházce. Každý má jiné priority a hranice, ale všechny nás spojuje odhodlání a touha něco změnit. Nebo snad jen odpovědnost za své chování a úcta k přírodě. Proto jsem se rozhodla sepsat způsoby, jak lze aplikovat udržitelnost i v péči o kočku. Třeba to někomu pomůže ke změně. 

Vegetariána z kočky neuděláme, ačkoli i taková krmiva se na trhu objevují. Kočka vždy byla a bude masožravec. Z čistě rostlinné stravy prostě vše, co potřebuje, nezíská. Základem je proto používání přírodních materiálů. Největším spotřebním zbožím v péči o kočky je jistě stelivo. Existuje naštěstí ekologická varianta ze 100% přírodních materiálů a kompletně biologicky odbouratelná. Nemusíte se bát, že by svou funkčností nedosáhlo na klasická steliva. Váže pachy a velmi dobře absorbuje vlhkost. Navíc ho po použití můžete lehce spláchnout do toalety, či dokonce kompostovat.

Dále jsou k mání kartonová škrabadla a pelíšky. Nejen, že jsou designová. Až si odslouží své, můžete je recyklovat. Kromě nich na trhu najdete například i plstěné pelíšky a kukaně. Některé značky pro výrobu látkových pelechů používají výhradně jen recyklované materiály nebo přebytky z textilní výroby. Některé kočky (jako ta moje) mají ovšem velmi vytříbené ekologické cítění, a proto jakýmikoli pelechy pohrdají. Místo nich si vybírají koš s vypraným prádlem, komínek oblečení ve skříni, kartonovou krabici nebo papírovou tašku od nákupu. 

Udržitelně můžeme přemýšlet i při výběru škrabacích stromů a nábytku. Takový celodřevěný strom sice vyjde několikrát dráž než plyšový, vydrží ale několikanásobně déle. Plyš se také zrovna lehce nečistí. Materiál není ani extra odolný proti kočičím drápkům, a navíc se v něm skvěle vede roztočům a bakteriím. Zato u dřevěných stromů ať už z kmene, nebo z masivu, máte dlouhou životnost, lehkou údržbu a jistě i větší spokojenost kočky zaručenou. To samé platí i o nábytku - dřevěných boudách, lehátkách a odpočívadlech. Nenechte se odradit vyšší pořizovací cenou, svou životností se vám vaše investice vrátí.

Přírodní materiály můžeme volit i při výběru kočičích hraček. U misek se zase vyplatí vyvarovat plastu. Napadá vás ještě něco, jak při péči o našeho čtyřnohého společníka šetřit přírodu? Budu ráda za další tipy a postřehy, abych se i já mohla posunout dál.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?