Když dostane pes žihadlo

Psi strčí svůj zvědavý čumák kdekam, a tak se v létě lehce může stát, že (nejen oni) dostanou včelí nebo vosí žihadlo. Jak v takovém případě postupovat?

V letních dnech se lehce může stát, že váš psí parťák dostane bodanec od včely nebo vosy. Zvláště nebezpečné je to v případě, pokud váš pes chňape jako ten můj po všelijakém hmyzu, ten žlutočerný nevyjímaje. Navíc po žihadle, ať už ho dostane kamkoliv, se může dostavit i alergická reakce. 

Ve většině případů se ale situace obejde bez vážnějších následků, jen s krátkodobou bolestí. Ten můj klikař, i když dostal žihadlo zvenku do tlamy, si chvíli čumák drbal, ale za chvíli se zvesela chtěl kamarádit s další vosou. 

Nebezpečí nastává v případě, pokud se u psa projeví alergická reakce, dojde k vícenásobnému pobodání, nebo žihadlo dostane do čumáku, jazyku či dokonce hrtanu. Nejvíce ohrožená jsou štěňata a malí psi, a to kvůli jejich vzrůstu, tedy většímu poměru jedu na tělesnou váhu. 

Velmi časté bývá žihadlo v došlapové oblasti tlapky. V takovém případě je obzvláště potřeba ho co nejdříve vyndat. K tomu nepoužívejte pinzetu, abyste z něj do rány nevymáčkli ještě více jedu. Místo toho se ho snažte opatrně seškrábnout například nehtem. 

Ve většině případů, pokud je vůbec nějaké ošetření třeba, stačí ránu ošetřit octem nebo speciálním gelem. Pomůže i chlazení postiženého místa, stačí deset minut až čtvrt hodiny. V oblasti tlamy může dojít k rychlým otokům, tam je na místě větší obezřetnost kvůli možným dýchacím problémům. Proto, pokud si všimnete otékání jazyka, čumáku nebo očních víček, okamžitě se rozjeďte k veterináři. 

Jak už bylo zmíněno, občas po bodnutí následuje alergická reakce. Ta se může projevit zvracením, nadměrným sliněním, otoky nebo i bezvědomím. Navíc je pravděpodobné, že při každém dalším žihadle se projevy zhorší. Proto, pokud už jste jednou u svého psa alergickou reakci zaznamenali, poraďte se s veterinářem, jaké léky si nachystat pro další případ.

Doufám, že se letos obejdete vy i vaši čtyřnozí parťáci bez bodanců, a když už, nedostaví se žádná větší reakce.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?