Co říkají psi na mořskou vodu? Škodí jim, nebo prospívá?

Někteří z nás o prázdninách vyrážejí k moři a vyvstává otázka, zda vzít naše psí parťáky s sebou, nebo je raději nechat doma. Jedním z aspektů při rozhodování může být otázka, co pes a moře. Uškodí sůl ve vodě chlupáčovu kožichu, nebo je to zbytečná obava?

Jestli vyrážíte k moři a psí společníky berete s sebou, jistě musíte důkladně plánovat, promýšlet a předvídat, aby dovolená proběhla v pohodě pro všechny členy výpravy. Někdo může mít obavy, co řekne pes na slanou mořskou vodu. Vysuší psovu kůži, může mu nějak uškodit?

Jestli podobné myšlenky zrovna řešíte, uklidním vás. Mořská voda je pro psy podobně prospěšná jako pro nás. Pokud tedy budeme rozumní a nenecháme psa za slunečného dne cachtat se celý den. I zde platí všeho s mírou. 

Pokud plánujete strávit celou dovolenou na pláži, je možná na místě si ještě jednou promyslet, jestli bude taková dovolená vhodná i pro vašeho psa. Strávit celé dny na slunci pro něj asi nebude žádná pohoda. Pokud přeci jen vyrazíte spolu, možná si všimnete, že srst začne ztrácet svůj lesk, kůže schnout a vytvoří se na ní šupiny. U citlivějších psů může dojít i k lámání a vypadávání srsti.

Některá plemena vodu (nejen tu mořskou) snáší lépe, respektive jejich srst je k pobytu v ní lépe uzpůsobená. Protože je přirozeně mastná, lépe odolává absorbování slané vody a pomáhá také udržovat promaštěnou i kůži, která tak nemá sklony k šupinatění. Mezi takové rasy patří třeba labrador, portugalský vodní pes nebo irský vodní španěl.

Naopak největší problém se slanou vodou mívají psi s dvojitou srstí. Lehce se zapařují, protože se jim voda drží mezi hustou vnitřní srstí a vnější měkčí srstí. V takovém vlhkém prostředí se taky lehce množí bakterie. Týká se to například huskyho nebo akita inu.

Opatrnější bychom měli být i u psů s jemnou srstí a kapitola sama o sobě jsou psi bezsrstí nebo málo ochlupení. U nich je také třeba větší péče, aby kombinace slunce a slané vody nenapáchala na jejich kůži paseku. 

Ať už jde o psa s jakoukoli srstí, tady je pár opatření, jak jejich kůži udržet v pohodě. Po koupačce v moři psa pořádně osprchujte, pěkně od konečků chlupů až ke kůži. Držte ho co nejvíc ve stínu, kromě přehřátí se tak vyhnete i zbytečnému vysušování srsti. Psa nechejte uschnout, než ho naložíte do auta, zavřete ho do přepravky nebo se ocitne někde, kde by se mohl zapařit. U citlivějších pejsků používejte přípravky proti spálení. Vhodnou sluneční ochranu vám může doporučit veterinář, nebo pejskovi pořiďte obleček s UV ochranou. 

Jako první pomoc s sebou přibalte zklidňující šampon, který pomůže, pokud pesana začne kůže svědit nebo zčervená v reakci na slanou vodu. Není také od věci klidně už před cestou začít parťákovi do krmiva přidávat lososový olej, který pomůže udržet srst i kůži zdravou a vyživenou.

Doufám, že si dovolenou u moře užijete v pohodě a bez problémů jak vy dvounožci, tak i vaši čtyřnožci.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?