Lososový olej: Jak ho používat v péči o psy

Lososový olej je bezesporu jedním z nejoblíbenějších výživových doplňků pro psy. Jak ho používat a k čemu všemu je dobrý?

Lososový olej je tak oblíbeným a vyhledávaným doplňkem díky vysokému obsahu Omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty si pes nedokáže vyrobit sám, a proto je pro něj stěžejní dostávat je v potravě. Mezi rybami pak padl výběr na lososa z důvodu, že je považován za nejčistší rybu. Žije kratší dobu, a proto se v jeho těle nestačí usadit tolik toxinů jako v jiných druzích.

Kromě zmíněných mastných kyselin je olej, ať už jakýkoli, důležitý i z jiného důvodu, a to kvůli vstřebávání vitamínů. Ty jsou totiž rozpustné v tucích a jejich podávání psovi samostatně, bez oleje, by tedy bylo k ničemu. Kvalitní granule obsahují látky obě a není třeba si s tím lámat hlavu. Jsou ale i tak situace, kdy je doplnění oleje přínosné. Neuděláte ani chybu, pokud ho pesanovi budete podávat preventivně.

Lososový olej například pomáhá řešit problémy kůže a srsti a dodává kožichu lesk a kvalitu. Zařadit ho do jídelníčku je také vhodné v období línání, aby se srst dostala brzy do kondice. Tomu napomáhá krom Omega-3 i obsažený biotin.

Rychlá energie v podobě lososového oleje se bude hodit i v rekonvalescenci po nemoci nebo po operaci. Mimo to i podporuje krevní oběh, klouby a pohybový aparát, udržuje zdravé srdce, působí blahodárně na psychiku psa i na jeho zrak a doporučuje se podávat při poruchách imunitního systému nebo při alergiích. Navíc působí protizánětlivě. Zasazuje se i o zdravý vývoj plodu a správný růst štěňat. 

Jak vidíte, lososový olej má daleko širší využití než jen zažitou lesklou srst. Sáhnout po něm můžete v mnoha různých situacích a hodit se skvěle bude třeba i jen pro ochucení granulí, pokud pesanovi nejedou. Velmi důležitým doplňkem je pak pro psy stravující se BARF, přirozenou stravou. Jim totiž dodává živiny, které v jiných druzích masa nejsou zastoupeny. 

Je ale ovšem třeba vybrat olej kvalitní. Ten by měl být samozřejmě 100% a lisovaný za studena. Chybu jistě neuděláte, pokud vyberete ten od vaší oblíbené značky s kvalitními granulemi, kde jste se již o kvalitě výrobků přesvědčili.

Co vy, používáte lososový olej? Dáváte ho pejskovi stále, nebo jen při nějakých situacích?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?