Jak vybrat ty správné pamlsky pro psa

Na trhu je k dostání tolik různých pamlsků, že čert aby se v tom vyznal. Jak pro vašeho psího parťáka vybrat ten nejlepší?

Pamlsky jsou vedle pochvaly, pohlazení nebo oblíbené hry dobrou odměnou a účinnou motivací pro psy. Musíme ale dobře vybírat a nedávat mu je bez rozmyslu, jinak dobrotou způsobíme víc škody než užitku. Jak se tedy v tom ohromném množství vyznat?

Je třeba volit správné pamlsky podle příležitosti, kdy je chceme použít, i podle samotného psa. Třeba měkké pochoutky se hodí pro štěňata, psí seniory nebo malá plemena líp, než tvrdé pamlsky. Na cvičení, jsou ideální “jednohubky”, na domácí zabavení zas žvýkací, které chvilku vydrží.

Při volbě pamlsků na trénink je třeba brát ohled i na jejich výživové hodnoty. Přeci jen jich za den dostane poměrně dost a kdybyste k odměňování používali třeba piškoty, měli byste rychle místo psa váleček. Proto volte raději nízkoenergetické dobroty. Měly by být ale i vysoce a lehce stravitelné, aby nezatěžovaly organismus. Dobře se k tomu hodí malé poloměkké pamlsky z masa a rýže. Mohou tak odpovídat i 20 % denního přídělu potravy.

Dnes už na trhu najdete i funkční pamlsky, kterými pejska nejen chutně odměníte, ale podpoříte i jeho zdraví. Většinou se zaměřují na jeden problém - např. zuby, imunitu, srst, posportovní regeneraci apod. Ty obsahují vitamíny, minerály a jiné prospěšné látky umíchané na míru a vy vybíráte podle potřeb jednotlivého pejska. Jsou to vlastně doplňky stravy podávané formou pamlsků, takové 2v1. :)

Na domácí mlsání se zas skvěle hodí sušené maso, ať už filety nebo kousky. Je výživné a zdravé a není snad pes, kterému by nevonělo. Vedle nešlápnete ani se sušenými vnitřnostmi. Mělo by jít ale o maso a vnitřnosti čisté, eventuelně se škrobem.

Další kapitolou jsou pak dentální pamlsky, které pomáhají čistit psí chrup a udržovat ho zdravý. Většinou se o to starají kombinací tvaru a obsahu spiruliny. Z vlastní zkušenosti ale mohu říct, že to chce volit ty tvrdší. U měkčích můj pes dvakrát kousl a bylo po pamlsku.

Ať už jde o jakýkoli pamlsek, měl by se skládat hlavně z masa. Naopak obilovin a cukru by v něm mělo být co nejméně, stejně jako umělých barviv, konzervantů a dochucovadel. Měl by být lehce stravitelný a kaloricky vyvážený.

Jaké pamlsky mají nejraději vaši psi? U nás teď vzhledem k sezóně klíšťat frčí Brit Care Dog Functional Snack Antiparasitic Salomon.  

Související články

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika letos měla tu čest se chopit hostitelské role a poskytnou prostory pro konání Světové výstavy psů určené pro vystavovatele, chovatele a milovníky psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

Léto je za námi a my i naši psí chlupáči se budeme muset opět navyknout deštivému, zamračenému a následně i mrznoucímu období. Tomu musíme přizpůsobit také výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů, co by nemělo vašemu pejskovi v...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom na první pohled možná o nich řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejzastoupenějším řádem savců pojí, o...

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...