Jsou budoucností domácích mazlíčků štěkací roboti?

Trend chovu domácích mazlíčků je záležitostí posledních 150 let. Ale jak to bude vypadat v těch následujících sto padesáti letech? S vývojem naší společnosti a jejích hodnot se do našeho hledáčku dostávají cirkusy, zoologické zahrady, přibývá lidí, kteří nejedí maso, nebo jsou dokonce vegani. Tyto tendence se tak nějak vylučují s možností vlastnictví jakéhokoliv zvířete. Jak to tedy s našimi mazlíčky bude dál? 

Domácí mazlíčci hýbou světem

V České republice je evidováno téměř 4,5 milionu koček a psů a každá druhá domácnost nějakého toho mazlíčka doma má. V Evropě to je pak 70 milionů domácností, které pečují o nějakého chlupáče. V USA si mnoho lidí přivydělává hlídáním a venčením psů a jejich majitelé utratí přes 5 miliard dolarů za služby pro své mazlíčky. No a když se podíváme do Asie, tak například v Japonsku je více domácích mazlíčků než dětí. Svět domácí zvířata prostě miluje. 

Dělám vlastně správnou věc?

V posledních letech, přestože jsou naši mazlíčci právoplatnými členy naší rodiny a děláme pro ně první poslední, se objevují otázky, zda vlastně děláme správnou věc. Je správné mít doma zvířecího miláčka? Je správné být jeho majitelem? Děje se tak s ohledem na trendy naší společnosti, která se začala zajímat o práva zvířat v zoologických zahradách, plno lidí nejí maso apod. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že postavení domácích miláčků se za posledních sto let hodně posunulo. Dříve se jednalo o pracovní zvířata bez větších práv. A jaká je situace dnes? Našim mazlíčkům dáváme tu nejlepší péči. Kam se starost o mazlíčky ještě posune?  

Pes, nebo pesrobot?

Také se můžeme v budoucnu dočkat toho, že dáme přednost robotickému mazlíčkovi, který bude mít umělou inteligenci a bude schopen naučit se mnohem více, než náš současný pejsek, a přitom nebude vyžadovat tolik naší péče a času. Kde končí hranice naší lidské fantazie a potřeb? Nyní si můžeme vybrat pejska živého, plyšového nebo třeba robopeta. 

Možná se dočkáme i toho, že vědci ve svých laboratořích budou domácí mazlíčky produkovat jako na běžícím pásu v souvislosti s pokrokem, který dnešní společnost přináší. 

Co si myslíte o robopetech? A myslíte, že je chování domácích zvířat záležitostí, která pomine? A jaké postavení by pak zvířata měla? Já osobně doufám, že zákon a postavení zvířat se dál bude měnit v jejich prospěch, ale v našich domácnostech zůstanou.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?