Dvířka pro kočky: Účinný pomocník pro chlupáčovy výlety

Chodí váš kočičí chlupáč ven? Nebaví vás neustálé mňoukání a škrábání na dveře nebo věčně otevřená okna? Pak je načase pořídit mu dvířka pro kočky.

Jestli doma máte exemplář takzvaného kočičáka výletníka, mohou vám být mini dvířka nedocenitelným pomocníkem, který ulehčí život vám oběma. Ušetří vám spoustu kočičího mňoukání a škrábání za dveřmi nebo oknem, stejně jako mnoho vyčítavých pohledů, že jste je nepustili dovnitř nebo ven dostatečně rychle. Vám uleví od nekonečného otevírání a zavírání, kočce zase dodají komfort přístupu dle libosti (a vaší vůle, o tom níže). Pojďme se podívat, jaké jsou typy a jaké mají funkce.

Když jsem bydlela v přízemním bytě, moje kočka měla přístup ven do dvora. Poměrně rychle jsem jí zřídila dvířka v okně, a to hned z několika důvodů. Zaprvé jsem chtěla mít okna otevřená podle vlastní potřeby, zadruhé jsem v nich chtěla mít sítě proti hmyzu. Kdo by v létě chtěl mít byt plný komárů a much, že. Navíc jsem před odchodem z bytu nechtěla čekat, až se kočičí milostpaní uráčí přijít domů (i když většinou stačilo otevřít lednici a ve vteřině mi mňoukala za zády).

Začalo tedy vybírání. Jelikož u mě doma vedla do dvora jen okna, rozhodování bylo jasné. Při výběru tedy nejdřív berte v potaz, do jakého materiálu chcete dvířka vsadit. Většina jde do dveří i oken, případně stěn, není to ale pravidlem. Otvor v okně vám bez problémů udělá každý sklenář.

Další věc bylo zvolit správnou velikost. Těch je několik, například pro velká plemena koček jako je norská nebo mainská mývalí, je třeba volit některý z větších rozměrů. U většiny dvířek je tato informace uvedena v kilogramech, tedy odvíjí se od velikosti zvířete. Za taková základní dvířka moc neutratíte, ceny se pohybují už kolem dvou stovek. Když už jsem do dvířek ale investovala, nechtěla jsem brát ty nejlevnější. Podívala jsem se tedy, co všechno mohou umět.

Některá mají zámek. Můžete je zavřít oběma směry. To znamená, že když je zavřete směrem ven, kočka (nebo kočky) se dostanou dovnitř, ale dvířka už je nepustí ven. Funguje to i naopak a zavřít je samozřejmě můžete také oběma směry naráz. Některá dvířka mají praporek, který vám ukáže, jestli se váš kočičí společník pohybuje právě doma nebo venku. To samozřejmě funguje jen v domácnosti s jednou kočkou. No a pak jsou tu elektromagnetická dvířka. Ty se dodávají s magnetickým přívěskem na obojek, bez kterého se kočce průchod neotevře. To aby se vám dvířky nedostaly domů cizí kočky.

Mají u vás doma kočky svoje vlastní dvířka, nebo o nich zrovna třeba uvažujete? Víte o nějakých negativech, proč si je nepořizovat? Mě totiž žádné nenapadá, možná až na únik tepla, který je ale u většíny dvířek díky izolaci zanedbatelný.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?