Kočičí rýma

Kočku může rýma potrápit o dost hůř než nás. U nich totiž jde o poměrně vážné a hlavně velice nakažlivé virové onemocnění. Kočičí rýmou se totiž označuje souhrn onemocnění, mezi jejichž příznaky patří právě rýma.

Pokud vaše kočka na letní bouřky nekouká jen z vyhřátého parapetu, ale užívá si slasti i strasti života venku, je dost možné, že jí začne téct z nosu. Rýmu nemusí dostat jen z ošklivého počasí, je totiž silně nakažlivá. Navíc ji má na svědomí hned několik původců. Ve většině případů to bývají viry herpesvirus a kalicivirus.

Oba viry se šíří vzduchem, tzv. makrokapénkami na vzdálenost až několika metrů. Nemusí tedy ani dojít k přímému kontaktu koček. Chlupáč se ale může nakazit i kontaktem s kontaminovanými předměty, jako jsou misky, pelíšky a další (kalicivirus může ve vnějším prostředí přežít i 4 týdny). Navíc většina koček, která infekcí prošla, zůstane doživotně přenašečem. Při kaliciviróze je dokonce infekční trus i moč.

První příznaky můžete sledovat u kalicivirózy za 2-4 dny, u herpesviru za cca 7 dnů. Patří mezi ně nechutenství, vysoká teplota, zánět spojivek a rýma. Laicky řečeno - kočce teče z očí a z nosu. Později se začnou v koutcích očí a nosu dělat zaschlé krusty a může začít i téct krev z nosu. Pokud se kočka nezačne léčit, může se v očích objevit zánět. Obzvlášť nebezpečné mohou být tyto infekce u březích koček, ty její vinou mohou i potratit. Pokud se navíc k virové infekci přidá i bakteriální, hrozí, že se nemoc zvrtne v zánět plic.

U kalicivirózy se v tlamě navíc objevují puchýře a vředy. Pro kočku tak bývá požívání potravy velmi bolestivé a může zcela odmítat jíst. Zánět v dutině ústní často doprovází i nadměrné slinění. Pokud se puchýře a eroze objeví i v meziprstí, nemocná kočka se může odmítat i hýbat. O to spíš, pokud infekce postihla také klouby.

Komplikovaný nebo dokonce fatální průběh ale kočičí rýma mívá jen u oslabených kočiček. To se týká třeba podvyživených koček, koček s úrazem, v rekonvalescenci nebo postižených ještě jinou infekcí. Zvláště ohrožena jsou taktéž malá koťata a senioři. Naopak zdravé dospělé kočky infekci často překonají bez větších problémů. Obvykle jen kýchají a teče jim z nosu.

Léčba rýmy spočívá hlavně v mírnění příznaků a podpoře imunity. Pokud rýmu doprovází bakteriální infekce, je nutné nasadit antibiotika. Na vás bude odstraňování zaschlého výtoku a případně i výplach dutin, proto je lepší nechat si maroda na nějaký čas doma. Teplo a klid k uzdravení také pomůže.

Lépe se marodí s plným bříškem, proto je dobré kočku motivovat k jídlu. K tomu ideálně poslouží kvalitní kapsička nebo konzerva. Dobrým jídlem taky pacientovo tělo nebudete zbytečně zatěžovat těžce stravitelnými látkami. Ničemu neuškodí, když potravu naředíte vodou, aby kočka zůstala dostatečně hydratovaná.

Lepší než léčba je prevence. A zde je vcelku jednoduchá - očkování. Oba viry jsou součástí běžně očkované kombinované vakcíny. V místech s větší koncentrací koček, jako jsou útulky, kočičí hotely, chovné stanice a podobně, je další účinnou prevencí i dodržování hygieny, pravidelná dezinfekce a karanténa nově příchozích.

Pokud tedy váš chlupáč chodí ven, nezapomeňte ho očkovat, ať mu záludná kočičí rýma nehrozí.

Související články

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika letos měla tu čest se chopit hostitelské role a poskytnou prostory pro konání Světové výstavy psů určené pro vystavovatele, chovatele a milovníky psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Tipy a rady: Jak vybrat podzimní a zimní psí výbavu

Léto je za námi a my i naši psí chlupáči se budeme muset opět navyknout deštivému, zamračenému a následně i mrznoucímu období. Tomu musíme přizpůsobit také výbavu našich čtyřnohých kamarádů. Přinášíme vám pár tipů, co by nemělo vašemu pejskovi v...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom na první pohled možná o nich řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejzastoupenějším řádem savců pojí, o...

Klec jako domácí psí bouda. Kdy ji pořídit?

Klece nebo transportní boxy poskytují psím chlupáčům bezpečí a pohodlí nejen na cestách v autě. Čím dál častěji je můžete vidět i v domácnostech, kde žije pejsek. V jakých případech je psovi klec do bytu vhodné pořídit? Co do ní nepatří a co v ní...

Srpen patří Mezinárodnímu dni zvířat bez domova

Poslední odhady uvádějí, že každý třetí pejsek na světě nemá domov. Některé odhady jdou ještě dál a mluví o celé polovině všech psů. Je to poměrně vysoké číslo, poměry se však liší podle kontinentu. Nejen proto se každý třetí víkend v srpnu slaví...

Když si fena myslí, že je březí. Co s tím?

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak...