Portréty oblíbených plemen doma i ve světě – Šiperka

Toto plemeno bychom mohli charakterizovat jako velkou osobnost v malém těle. Ačkoli jméno těchto malých, původem belgických, psíků znamená malý ovčák, ovce nikdy nepásli.

Do tohoto mini psíka jsem se zamilovala na první pohled. Okouzlilo mě hlavně to, že je v lecčems vážně výjimečný a unikátní, ať už se bavíme o vzhledu nebo povaze. Šiperka je nejmenším ovčáckým psem na světě. Váhově se pohybuje mezi 3 a 9 kg. Má malá vzpřímená ouška a zužující se čumák. Jeho robustní tělo má pevnou a silnou konstrukci a je pokryté temně černou nebo krémovou polodlouhou srstí. Ačkoli se řadí k ovčákům, podobá se spíše špicům.

Ve vlámském dialektu znamená Shipperke malý ovčák nebo také malý lodník. Tito psíci totiž na lodích vypomáhali. První zmínka o nich se datuje už do 15. století. O 3 století později našli nové využití jako domácí hlídači, to jim jde totiž opravdu dobře. Nemuseli byste hledat dlouho, abyste šiperku našli na dobovém obrazu zobrazujícím venkovský život. Časem se stala národním psem Belgie. První psí výstava na světě konaná roku 1886 v Anglii byla dokonce věnována právě šiperkám.

Takovou pozornost si zaslouží, jsou to opravdu pozoruhodní psíci, hlavně svou povahou. Jsou extrémně zvědaví, pozorní a živí. Někde jsem našla přirovnání k malému kousku dynamitu. Velmi dobře a rádi se učí, jsou živelní a hbití. Tyto neúnavné sportovce neodrovnáte sebedelším výletem. Povahu mají houževnatou a sebejistou, neuvědomují si svou velikost, což může být problém, pokud se dostanou do potyčky s větším psem. Jak už bylo řečeno, velmi dobře a hlasitě hlídají.

Šiperky se dobře přizpůsobí venkovu i městu. Za to ale vyžadují pozornost a láskyplný přístup, i když občas dokáží být pěkně tvrdohlavé. Potřebují být plnohodnotným členem rodiny. K dětem jsou zpravidla velmi jemné, potřebují ale dostatečné fyzické i psychické vybití. Jsou to velmi přátelští a milující psíci a ať už dělají cokoliv, do všeho jdou naplno.

Nejen vzhledem, ale právě i proto, jací jsou to srdcaři, mi šiperky hned učarovali. Jsou to osobnosti velkého vlčáka schované v malém tělíčku, s dobrosrdečností a láskou v duši. Co vy, setkali jste se už s tímto plemenem? Momentálně se nepohybuje na horních příčkách popularity mezi psy, což je nakonec možná dobře. Díky nepočetnému křížení si udržují dobré zdraví a dožívají se 13-16 let.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?