Vlčí mláďata na Třeboňsku

Vlci bývají ještě dnes hojně diskutovaným tématem a část obyvatel se stále na jejich přítomnost v našich lesích dívá negativně. Důvodem je fakt, že si na jejich výskyt během několika desítek let, kdy tu nežili, odvykli. Přitom mají tyto šelmy blahodárný vliv na stav lesů i jejich divokých obyvatel.

Vlci dříve bývali hned po člověku nejrozšířenějším živočišným druhem. Obývali celou severní polokouli. Lidé je ale postupně hubili a dnes se území jejich výskytu značně eliminovala. V České republice byl dokonce v minulosti zcela vyhuben.

Až v 90. letech se začal pomalu vracet do Beskyd ze slovenských Karpat. Němečtí a polští vlci založili smečku na Kokořínsku v roce 2014 a každoročně se rozmnožují. Od roku 2016 můžeme vlčí smečku najít i v Krušných horách a na Broumovsku. Vloni bylo doloženo už 16 vlčích teritorií alespoň částečně zasahujících k nám.

Buďme za to rádi, vlci jsou důležitou součástí přírody. Pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky, což je důležité zvláště teď, kdy jsou přemnožená divoká prasata, jeleni a srnci a tyto nadpočetné populace nedávají prostor přirozené obnově lesa a způsobují nemalé škody lesníkům i zemědělcům.

Jistě vás tedy potěší skutečnost, že i přes úskalí, kterými jsou například malá tolerance lidí nebo fragmentace krajiny stavbou silnic, loni na Třeboňsku pár vlků přivedl na svět 4 až 5 mláďat. Zachytila je fotopast na jih od Třeboně. Pár se v oblasti pohybuje něco málo přes rok. Chovatelům hospodářských zvířat nemusejí dělat starosti, stát totiž hradí případné škody na zvířatech, které by šelmy napáchaly, a zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád.

A co vy, jaký názor máte na přítomnost vlků v českých lesích? Jste pro, nebo proti?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?