Psí lupy: Proč se dělají a jak na ně

Suchá kůže dokáže potrápit i naše zvířecí parťáky. Než ji začneme léčit, je potřeba přijít na příčinu, což nemusí být úplně jednoduchý úkol. Jak se lupy u psů projevují, jaké mají příčiny a jak se jich šetrně zbavit?

Seborea je, u psů i u lidí, onemocnění kůže, jehož přímou příčinou je suchá kůže. Ta ale vzniká ze spousty různých důvodů. Často za ni může nekvalitní strava. Pokud v potravě pes nepřijímá například dostatek aminokyselin, projevit se to může právě i nadměrným šupinatěním kůže. S krmivem souvisí i další potenciální příčina lupů - potravinová alergie.

Za onemocnění kůže ale mohou stát i závažnější nemoci - od zánětu kůže nebo kožní plísně přes demodikózu, hormonální poruchy či špatnou funkci ledvin až po rakovinu kůže. Na svědomí je můžou mít i parazité jako dravčíci nebo roztoči. Zodpovědní za lupy můžete být dokonce i vy, pokud pejska nadměrně koupete. Objevit se mohou i ze stresu psa. Důvodů lupů mohou být opravdu desítky, proto je před jejich samotnou léčbou stěžejní přijít na příčinu. K tomu je obvykle zapotřebí navštívit veterináře.

První pomocí i prevencí je ovšem pravidelné česání srsti. To pomáhá rozprostírat kožní maz po kůži a předcházet tak jejímu nadměrnému vysušování. Ale pozor, nic se nemá přehánět. Nadměrným česáním nebo nevhodnými pomůckami byste mohli srst i kůži psa naopak poškodit.

Jak už bylo řečeno, k trvalému vyřešení lupů je potřeba určení jejich příčiny. Obecně se stav psí kůže zlepší s podáváním kvalitního krmiva, případně jeho obohacením o biotin (Vitamin H) nebo tuk, například lososový, který má obecně na kůži a srst blahodárné účinky. Na svědění kůže zase skvěle působí pupalkový olej. Pomoci může i ošetření kůže speciálními, k tomu určenými oleji nebo koupel s hydratačním šamponem (nezapomeňte, že koupání psí srst obecně vysušuje a nepřehánějte to s ním). Léčit lupy jde i pomocí homeopatik. Ty ovšem důrazně nedoporučuji nasazovat naslepo, vždy se poraďte s kvalifikovaným homeopatem, kterého seznámíte s celkovým stavem psa.

Bojovali jste s lupy u vašeho psího parťáka? Povedlo se vám přijít na jejich příčinu a co vám proti nim pomohlo?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?