Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Japonský chin

Pokud hledáte společenské plemeno jako vyšité, už ho máte. Japonský chin totiž bere roli společníka jako své životní poslání. Tenhle minipsík je veselý, hravý a poslušný parťák pro děti i dospělé.

Předpokládá se, že předkové japončíků byli do Japonska poprvé dovezeni už v 8. století jako dar od vládců Koreje a v průběhu dalších let sem byli dováženi další jedinci. Odtud se pak v 17. století dostali do Anglie a za další dvě století se stali oblíbenými mazlíky vyšší třídy. Dnes je v Evropě rozšířený jako populární společenský psík.

Vzhled japončíků je nezaměnitelný, především díky jeho placatému širokému obličeji. Za zmínku ale stojí i elegantní tělo a bohatá, hedvábná a jemná srst. To nejdůležitější je ovšem jeho společenská a přátelská povaha. Je to veselý a přítulný psík. Povahu má nekomplikovanou a mírnou, ovšem rád je ve středu pozornosti. Přítomnosti svého člověka si velmi cení a oplácí ji poslušností. Dobře vychází s ostatními psy a dalšími domácími mazlíky, stejně jako s dětmi. Je ale třeba děti hlídat a usměrňovat, tenhle malý pes totiž není stavěný na drsné hry. Japonský chin se lehce přizpůsobí chodu domácnosti i náladě člověka, což z něj dělá opravdu výborného společníka.

Co se týče výchovy, díky jeho snaze zavděčit se s ní nebývá problém. Tvrdá výchova na něj ale neplatí a vedla by jen ke svéhlavosti a zatvrzelosti. Pokud ale máte rozumné požadavky nepřesahující jeho schopnosti, jednáte s ním klidně a otevřeně, stačí důslednost a dosáhnete poslušného mazlíka.

Ani na pohyb není nijak náročný, i když nejde o žádného pecivála. Rád dovádí a hraje si, proto je ideální do rodin s většími dětmi. Pokud se mu ale bude člověk dostatečně věnovat, dobře se mu povede i se samotným člověkem.

Ač má toto plemeno hustou dlouhou srst, netrpí na zacuchávání, a tak si jeho kožich nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Jelikož má ale bílo-černou nebo bílo-červenou barvu, jeho bílé části trpí na ztmavnutí stejně jako ostatní bílá plemena. Pokud chcete kožíšek udržet zářivě bílý, je dobré psíka jednou za čas vykoupat a zahnědlé části na obličeji ošetřovat zásaditou vazelínou.

Toto malé psí plemeno je hodně oblíbené ve světě i u nás. Díky tomu se ale objevuje také v inzerátech množíren. Proto vždy vybírejte jen z chovatelských stanic, jen tam dostanete záruku zdravého, psychicky vyrovnaného a socializovaného psa.

Kdo z vás doma má japončíka? Je to opravdu kámoš jak se patří, že? Vždy dokáže zvednout náladu a podržet člověka v těžkých chvílích.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?