Dlouhá srst psům v létě vyhovuje

V létě ze sebe odhazujeme jeden svršek za druhým. Zvlášť pak v posledních letech, kdy i u nás teploty šplhají až do tropických hodnot. Možná si říkáte, že huňatý kožich vašeho mazlíka mu musí působit peklo a bude lepší ho ostříhat. Je tomu opravdu tak?  

Jestli doma máte dlouhosrstého psího mazlíka a napadlo vás ho v létě ostříhat, abyste mu pomohli od veder, rozmyslete si to. Vypadá to sice logicky, říkáte si “já mít v těch vedrech na sobě kožich, asi se upeču”. Pro psy je ale srst zaprvé přirozená a zadruhé jim přináší jednu velkou výhodu - izolaci.

Díky tomu si pesan drží svou přirozenou teplotu a venkovní vedro srst nepropustí k tělu. To samozřejmě platí i v zimě, kdy mu naopak nedovolí prochladnout. Kdybyste kožich ostříhali, nechali byste tak zvíře napospas okolním teplotám.

Dlouhá srst je sice termoregulační, delší vystavení přímému sluníčku ale zas zvládnout nedokáže. V horkých letních dnech proto psovi místo stříhání nejvíce pomůžete tím, že mu umožníte být ve stínu, při delších procházkách nezapomenete na častější pauzy a vyrážíte na ně spíše ráno a večer. Samozřejmostí by měl být i nepřetržitý přísun pitné vody, ideálně alespoň denně měněné. V opravdových vedrech nebo při větší fyzické zátěži můžete pejskovi pomoci chladící vestou nebo podložkou. Pozor si ale dejte na zmrzliny a led. Ty organismus spíše zatíží a přehřátí napomůžou. O tom více zde.

Občas se ke stříhání přistupuje z důvodu špatné kondice srsti. Ta je zplstnatělá, zacuchaná. Pod ní se pak mohou tvořit ekzémy nebo se tam daří parazitům. Proto je důležité nezanedbávat péči o ni. Při pravidelném pročesávání zůstane funkční a prodyšná.

Pro rozčesání je nejdříve třeba zvolit ty správné nástroje. Jinak bychom také mohli napáchat víc škody než užitku a kožich poškodit. S tím by vám měl umět pomoci chovatel, veterinář nebo pracovník chovatelských potřeb. Dlouhou srst se hodí nejdříve pročesat řídkým hřebenem a až pak vykartáčovat kartáčem s tak dlouhými štětinami, aby se dostaly přímo ke kůži. Při opravdu husté srsti může pomoci drátěný kartáč se zahnutými konci.

Máte doma dlouhosrstého parťáka? Jak vedra snáší a jak mu v nich pomáháte?

 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...