Dlouhá srst psům v létě vyhovuje

V létě ze sebe odhazujeme jeden svršek za druhým. Zvlášť pak v posledních letech, kdy i u nás teploty šplhají až do tropických hodnot. Možná si říkáte, že huňatý kožich vašeho mazlíka mu musí působit peklo a bude lepší ho ostříhat. Je tomu opravdu tak?  

Jestli doma máte dlouhosrstého psího mazlíka a napadlo vás ho v létě ostříhat, abyste mu pomohli od veder, rozmyslete si to. Vypadá to sice logicky, říkáte si “já mít v těch vedrech na sobě kožich, asi se upeču”. Pro psy je ale srst zaprvé přirozená a zadruhé jim přináší jednu velkou výhodu - izolaci.

Díky tomu si pesan drží svou přirozenou teplotu a venkovní vedro srst nepropustí k tělu. To samozřejmě platí i v zimě, kdy mu naopak nedovolí prochladnout. Kdybyste kožich ostříhali, nechali byste tak zvíře napospas okolním teplotám.

Dlouhá srst je sice termoregulační, delší vystavení přímému sluníčku ale zas zvládnout nedokáže. V horkých letních dnech proto psovi místo stříhání nejvíce pomůžete tím, že mu umožníte být ve stínu, při delších procházkách nezapomenete na častější pauzy a vyrážíte na ně spíše ráno a večer. Samozřejmostí by měl být i nepřetržitý přísun pitné vody, ideálně alespoň denně měněné. V opravdových vedrech nebo při větší fyzické zátěži můžete pejskovi pomoci chladící vestou nebo podložkou. Pozor si ale dejte na zmrzliny a led. Ty organismus spíše zatíží a přehřátí napomůžou. O tom více zde.

Občas se ke stříhání přistupuje z důvodu špatné kondice srsti. Ta je zplstnatělá, zacuchaná. Pod ní se pak mohou tvořit ekzémy nebo se tam daří parazitům. Proto je důležité nezanedbávat péči o ni. Při pravidelném pročesávání zůstane funkční a prodyšná.

Pro rozčesání je nejdříve třeba zvolit ty správné nástroje. Jinak bychom také mohli napáchat víc škody než užitku a kožich poškodit. S tím by vám měl umět pomoci chovatel, veterinář nebo pracovník chovatelských potřeb. Dlouhou srst se hodí nejdříve pročesat řídkým hřebenem a až pak vykartáčovat kartáčem s tak dlouhými štětinami, aby se dostaly přímo ke kůži. Při opravdu husté srsti může pomoci drátěný kartáč se zahnutými konci.

Máte doma dlouhosrstého parťáka? Jak vedra snáší a jak mu v nich pomáháte?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?