Králičí řeč těla

Nejen psi a kočky s námi neverbálně komunikují. I králíci nám svými neverbálními projevy, jako jsou postoje, gesta a zvuky, dávají najevo, co cítí a jak jim je. To nám pomáhá porozumět, v jakém rozmaru se právě nacházejí. Pojďme se podívat na projevy pro tyto malé ušaté kamarády nejtypičtější.

Očichávání

Stejně jako ostatní zvířátka, tak i králík spoléhá na svůj čumák při rozpoznávání jemu známých nebo naopak cizích lidí. Pokud se však očuchávání změní spíše v jakési pošťuchování čumáčkem, tak váš malý chlupáč vyžaduje pozornost a chce po vás, abyste ho hladili a věnovali se mu.

Protažení

Málokdo ví, že králíci se dokáží protahovat stejně jako kočky. Udělají v podstatě takový kočičí hřbet. Postaví se na všechny čtyři packy a vydají přitom jemný zvuk. K takovému protažení u králíčků dochází zejména po jejich probuzení nebo odpočívání. Takové protažení působí velice roztomile.

Olizování

Olizováním králíci vyjadřují svoji náklonnost. Pokud vás olíznou, tak víte, že patříte mezi jejich oblíbence a odvděčují se vám tak za to, že jste na ně byli hodní. Pokud vás králíček olízne, tak mu to můžete oplatit mazlením nebo pohlazením. Dáte mu tím najevo, že i vy ho máte rádi.

Značení teritoria

Pro označení svého prostoru králíčci využívají zejména svých bobků, moči a žlázy pod bradou. Značení si své teritoriality probíhá většinou tak, že se malý chlupáč otírá bradou o věci, které považuje a chce považovat za své. Každý králík, ať se jedná o samce, nebo samičku, musí mít jasně vyznačené území. Na tom si králíci zakládají. V případě značení močí je problém horší, protože tato forma značkování jaksi zapáchá.

Schoulení se do klubíčka

I králíky může zastihnout pocit ohrožení. To, že se váš miláček bojí, poznáte jednoduše – schoulí se do klubíčka. Jde mu o to, aby vypadal pro potenciálního nepřítele co nejmenší, a ten si ho tak nevšiml. Také se mu, stejně jako člověku, zrychluje tep a hlasitěji dýchá.

A jak je to se zvuky?

Pokud je králhttps://krmivo-brit.cz/cs/produkty/hlodavci/brit-animals-rabbit-adult-completeíček spokojený a vy ho třeba mazlíte, tak uslyšíte jemné vrzání zubů o sebe. To je zvuk, který vás může těšit, protože je to výraz spokojenosti. Pokud však vrzání přejde spíše do hlasitějšího skřípání, tak vám mazlíček dává najevo, že ho něco bolí, a navíc se vám může zdát takový nepřítomný, až apatický. Třetím nejtypičtějším zvukem je pištění. S tím se setkáváme nejvíce u čerstvých mláďat a značí to strach.

A jaké nejtypičtější chování má váš králíček?


 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?