Do čeho se balí granule

Většina z nás řeší složení obsahu pytlů s granulemi, ale zamysleli jste se někdy nad obaly samotnými? Víte, do čeho se granule balí, jak se od sebe jednotlivé materiály liší a jaké vychytávky můžete na pytlích od granulí najít?  

Říká se “nesuď knihu podle obalu” a je to pravda... do určité míry. Je fakt, že na míře atraktivity pytle granulí nezáleží, ovšem na jeho kvalitě ano. Většina z nás parťákům krmivo vybírá podle složení. Čteme, co se píše na obalu, ale zkoumat obal samotný, nás už moc často nenapadne. Jaké výhody a nevýhody tedy mají různé typy obalů a jejich materiálů?

Nejčastěji se používají plastové obaly. Respektive kombinace plastu, hliníku a papíru. V dnešní době tíhnoucí k ekologii, vám to může připadat jako vytváření zbytečného odpadu, ale některé značky superprémiových granulí při výrobě na životní prostředí myslí, a tak v jejich sortimentu najdete i pytle recyklovatelné. Faktem je, že tento typ obalu je praktický – pevný, běžně nedochází k jeho poškození při přepravě, navíc na něm často najdete užitečné vychytávky.

Dalším obalovým materiálem je papír. Ten se oproti plastu celkem lehce protrhne a je dražší na výrobu, zato je ale nejekologičtější. Jeho výhodou je také prodyšnost, díky které i v horších podmínkách nedochází k zapaření granulí. Do třetice se podívejme na pytle aluminiové. Ty jsou ze všech nejpevnější, také však nejdražší na výrobu.

Co se týče ekologie, nejlepší je samozřejmě kupovat co největší balení. U nich ovšem může být problém při skladování. K tomu mohou dobře posloužit samotné pytle, pokud mají zipový uzávěr. Tak krmivo zůstane neprodyšně uzavřeno v suchu a temnu. Poslouží i barely, ovšem ty, jelikož netěsní, neudrží svůj obsah tak dlouho čerstvý.

Velkou výhodou velkých pytlů (alespoň pro mě) je ucho na přenášení. Ono ujít i pár ulic s 15 kg v podpaží není úplně ideální, proto možnost vzít pytel za ucho je více než vítaná. Dosti to pak ulehčí i případné přesypávání do barelu.

Alternativou může být koupě krmiva sypaného. Ve spoustě chovatelských potřeb už tuto možnost najdete – z velkého pytle vám odsypou, kolik potřebujete. Nevýhodou ovšem je, že nevíte, jak dlouho už je pytel otevřen a v jakých podmínkách byl skladován. Je proto třeba mít k prodejci důvěru.

Kvalitní granule by tedy měly být zabaleny v kvalitních materiálech, ovšem jejich design nemusí patřit mezi ty nejpoutavější. Většinou jde o jednoduché, čisté grafiky. Jak jste na tom s obaly u granulí vy? Řešíte je z hlediska praktičnosti či ekologie, nebo je vám to jedno?


 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...