Jarní očista pro vás i vašeho psa: Jak po zimě nastartovat metabolismus?

Přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, a proto je jaro k detoxikaci tím nejlepším obdobím. Vše se začíná probouzet a lidé očišťují svá těla, tak proč do toho nezahrnout i naše nejbližší parťáky?

Ačkoliv detoxikace je nejúčinnější na jaře, protože přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, začít s ní můžete kdykoli. Jak u sebe, tak u psa. A proč je vůbec očista psího organismu přínosná?

Imunita psa je totiž dennodenně narušována nepřirozenou stravou, chemikáliemi, umělými vitamíny a konzervanty v ní obsaženými. Mimo to se s toxiny pes dostává do styku i ve svém okolí. Ať už jde o prach, smog či kontaminovanou vodu, zdrojů je mnoho. Nekvalitní krmivo navíc narušuje přirozenou mikroflóru střev, a naopak zde napomáhá množení nezdravých střevních mikroorganismů, které zatěžují metabolismus. Jak se říká, imunita sídlí ve střevech. Pokud tedy chcete mít spokojeného, zdravého a prospívajícího psa, udržujte jeho střeva zdravá. Detoxikace tedy funguje jako prevence onemocnění a napomáhá řešit i chronické nemoci.

Základ je tedy jasný. Kvalitní a vyvážené krmivo je bez zbytečných přidaných složek, které pes nevyužije ke svému prospěchu a které zatěžují jeho trávení, nebo mu dokonce škodí. Patří sem především pšenice, ale i kukuřice nebo sója. Ve složení by se neměly objevovat ani žádné chemické látky, barviva či umělá dochucovadla. Čím přírodnější a méně zpracované suroviny v krmivu jsou, tím lépe.

Některé druhy krmiv, především ty holistické, mají za úkol udržovat psa komplexně zdravého (více si o tomto druhu krmiv můžete přečíst zde), obsahují i byliny a další suroviny podporující psí imunitu a pročišťující jeho organismus. Při takovémto způsobu krmení tedy detoxikace probíhá po celý rok.

I tak ji ale můžeme dále podpořit. K detoxikaci psů můžete zakoupit různé produkty, jít cestou homeopatie nebo mu do krmiva přidávat byliny a přirozené vitamíny v podobě plodů čistících střeva a hlavní detoxikační orgány těla - játra a ledviny. Výborně se k tomu hodí lichořeřišnice, ostropestřec, petržel, kopřiva nebo pampeliška, z plodů pak například šípek nebo řepa. Všechny se dají použít v podobě olejů, tinktur nebo v sušeném stavu. Některá holistická krmiva, jako je například Brit Fresh, který jsem zmiňovala už minule, však různé tyto byliny obsahují.

Jak provádíte očistu vašeho psího společníka vy? A myslíte na ni celý rok důkladnou volbou krmiva, nebo ji řešíte jednorázově na jaře?

 

Související články

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...