Jarní očista pro vás i vašeho psa: Jak po zimě nastartovat metabolismus?

Přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, a proto je jaro k detoxikaci tím nejlepším obdobím. Vše se začíná probouzet a lidé očišťují svá těla, tak proč do toho nezahrnout i naše nejbližší parťáky?

Ačkoliv detoxikace je nejúčinnější na jaře, protože přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, začít s ní můžete kdykoli. Jak u sebe, tak u psa. A proč je vůbec očista psího organismu přínosná?

Imunita psa je totiž dennodenně narušována nepřirozenou stravou, chemikáliemi, umělými vitamíny a konzervanty v ní obsaženými. Mimo to se s toxiny pes dostává do styku i ve svém okolí. Ať už jde o prach, smog či kontaminovanou vodu, zdrojů je mnoho. Nekvalitní krmivo navíc narušuje přirozenou mikroflóru střev, a naopak zde napomáhá množení nezdravých střevních mikroorganismů, které zatěžují metabolismus. Jak se říká, imunita sídlí ve střevech. Pokud tedy chcete mít spokojeného, zdravého a prospívajícího psa, udržujte jeho střeva zdravá. Detoxikace tedy funguje jako prevence onemocnění a napomáhá řešit i chronické nemoci.

Základ je tedy jasný. Kvalitní a vyvážené krmivo je bez zbytečných přidaných složek, které pes nevyužije ke svému prospěchu a které zatěžují jeho trávení, nebo mu dokonce škodí. Patří sem především pšenice, ale i kukuřice nebo sója. Ve složení by se neměly objevovat ani žádné chemické látky, barviva či umělá dochucovadla. Čím přírodnější a méně zpracované suroviny v krmivu jsou, tím lépe.

Některé druhy krmiv, především ty holistické, mají za úkol udržovat psa komplexně zdravého (více si o tomto druhu krmiv můžete přečíst zde), obsahují i byliny a další suroviny podporující psí imunitu a pročišťující jeho organismus. Při takovémto způsobu krmení tedy detoxikace probíhá po celý rok.

I tak ji ale můžeme dále podpořit. K detoxikaci psů můžete zakoupit různé produkty, jít cestou homeopatie nebo mu do krmiva přidávat byliny a přirozené vitamíny v podobě plodů čistících střeva a hlavní detoxikační orgány těla - játra a ledviny. Výborně se k tomu hodí lichořeřišnice, ostropestřec, petržel, kopřiva nebo pampeliška, z plodů pak například šípek nebo řepa. Všechny se dají použít v podobě olejů, tinktur nebo v sušeném stavu. Některá holistická krmiva, jako je například Brit Fresh, který jsem zmiňovala už minule, však různé tyto byliny obsahují.

Jak provádíte očistu vašeho psího společníka vy? A myslíte na ni celý rok důkladnou volbou krmiva, nebo ji řešíte jednorázově na jaře?

 

Související články

Zdravý a spokojený život díky kočičím mazlíčkům

Dlouhý a spokojený život je snem většiny z nás a způsob, jak jej zajistit, se hledá po celá staletí. Nejnovější vědecké studie ale naznačují, že jej s největší pravděpodobností máme celou dobu před sebou. Jsou to totiž naši kočičí mazlíčci, kteří...

Specifika výcviku obrany u boxerů

Výcvik obrany je proces, kdy se u psa snažíme podpořit a rozvinout kořistnický pud, přičemž rozlišujeme obranu pro praxi a sportovní účely. V případě sportovní obrany je pes ovladatelný a nejedná se o bezmyšlenkovité podněcování agresivity vůči svému...

Králík v bytě: Co vše náš mazlíček potřebuje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména do městských bytů. Nejsou totiž tolik nároční na místo a navíc nevyžadují častý pohyb venku, například na zahradě. To ale neznamená, že péče o ně je jednoduchá a nevyžaduje čas ani úsilí. O tom, na co...

Úskalí pozitivní motivace při výchově boxerů

Zní to krásně: pejskovi zadáme úkol nebo povel, on jej splní a dostane za to pamlsek nebo odměnu. V ideálním případě to nezůstane pouze u jednoho okamžiku, ale stane se základem celého výcviku pejska, z něhož se pomocí pozitivní motivace stane...