Jarní očista pro vás i vašeho psa: Jak po zimě nastartovat metabolismus?

Přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, a proto je jaro k detoxikaci tím nejlepším obdobím. Vše se začíná probouzet a lidé očišťují svá těla, tak proč do toho nezahrnout i naše nejbližší parťáky?

Ačkoliv detoxikace je nejúčinnější na jaře, protože přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, začít s ní můžete kdykoli. Jak u sebe, tak u psa. A proč je vůbec očista psího organismu přínosná?

Imunita psa je totiž dennodenně narušována nepřirozenou stravou, chemikáliemi, umělými vitamíny a konzervanty v ní obsaženými. Mimo to se s toxiny pes dostává do styku i ve svém okolí. Ať už jde o prach, smog či kontaminovanou vodu, zdrojů je mnoho. Nekvalitní krmivo navíc narušuje přirozenou mikroflóru střev, a naopak zde napomáhá množení nezdravých střevních mikroorganismů, které zatěžují metabolismus. Jak se říká, imunita sídlí ve střevech. Pokud tedy chcete mít spokojeného, zdravého a prospívajícího psa, udržujte jeho střeva zdravá. Detoxikace tedy funguje jako prevence onemocnění a napomáhá řešit i chronické nemoci.

Základ je tedy jasný. Kvalitní a vyvážené krmivo je bez zbytečných přidaných složek, které pes nevyužije ke svému prospěchu a které zatěžují jeho trávení, nebo mu dokonce škodí. Patří sem především pšenice, ale i kukuřice nebo sója. Ve složení by se neměly objevovat ani žádné chemické látky, barviva či umělá dochucovadla. Čím přírodnější a méně zpracované suroviny v krmivu jsou, tím lépe.

Některé druhy krmiv, především ty holistické, mají za úkol udržovat psa komplexně zdravého (více si o tomto druhu krmiv můžete přečíst zde), obsahují i byliny a další suroviny podporující psí imunitu a pročišťující jeho organismus. Při takovémto způsobu krmení tedy detoxikace probíhá po celý rok.

I tak ji ale můžeme dále podpořit. K detoxikaci psů můžete zakoupit různé produkty, jít cestou homeopatie nebo mu do krmiva přidávat byliny a přirozené vitamíny v podobě plodů čistících střeva a hlavní detoxikační orgány těla - játra a ledviny. Výborně se k tomu hodí lichořeřišnice, ostropestřec, petržel, kopřiva nebo pampeliška, z plodů pak například šípek nebo řepa. Všechny se dají použít v podobě olejů, tinktur nebo v sušeném stavu. Některá holistická krmiva, jako je například Brit Fresh, který jsem zmiňovala už minule, však různé tyto byliny obsahují.

Jak provádíte očistu vašeho psího společníka vy? A myslíte na ni celý rok důkladnou volbou krmiva, nebo ji řešíte jednorázově na jaře?

 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...