Jarní očista pro vás i vašeho psa: Jak po zimě nastartovat metabolismus?

Přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, a proto je jaro k detoxikaci tím nejlepším obdobím. Vše se začíná probouzet a lidé očišťují svá těla, tak proč do toho nezahrnout i naše nejbližší parťáky?

Ačkoliv detoxikace je nejúčinnější na jaře, protože přes zimu se v těle hromadí nejvíce toxinů, začít s ní můžete kdykoli. Jak u sebe, tak u psa. A proč je vůbec očista psího organismu přínosná?

Imunita psa je totiž dennodenně narušována nepřirozenou stravou, chemikáliemi, umělými vitamíny a konzervanty v ní obsaženými. Mimo to se s toxiny pes dostává do styku i ve svém okolí. Ať už jde o prach, smog či kontaminovanou vodu, zdrojů je mnoho. Nekvalitní krmivo navíc narušuje přirozenou mikroflóru střev, a naopak zde napomáhá množení nezdravých střevních mikroorganismů, které zatěžují metabolismus. Jak se říká, imunita sídlí ve střevech. Pokud tedy chcete mít spokojeného, zdravého a prospívajícího psa, udržujte jeho střeva zdravá. Detoxikace tedy funguje jako prevence onemocnění a napomáhá řešit i chronické nemoci.

Základ je tedy jasný. Kvalitní a vyvážené krmivo je bez zbytečných přidaných složek, které pes nevyužije ke svému prospěchu a které zatěžují jeho trávení, nebo mu dokonce škodí. Patří sem především pšenice, ale i kukuřice nebo sója. Ve složení by se neměly objevovat ani žádné chemické látky, barviva či umělá dochucovadla. Čím přírodnější a méně zpracované suroviny v krmivu jsou, tím lépe.

Některé druhy krmiv, především ty holistické, mají za úkol udržovat psa komplexně zdravého (více si o tomto druhu krmiv můžete přečíst zde), obsahují i byliny a další suroviny podporující psí imunitu a pročišťující jeho organismus. Při takovémto způsobu krmení tedy detoxikace probíhá po celý rok.

I tak ji ale můžeme dále podpořit. K detoxikaci psů můžete zakoupit různé produkty, jít cestou homeopatie nebo mu do krmiva přidávat byliny a přirozené vitamíny v podobě plodů čistících střeva a hlavní detoxikační orgány těla - játra a ledviny. Výborně se k tomu hodí lichořeřišnice, ostropestřec, petržel, kopřiva nebo pampeliška, z plodů pak například šípek nebo řepa. Všechny se dají použít v podobě olejů, tinktur nebo v sušeném stavu. Některá holistická krmiva, jako je například Brit Fresh, který jsem zmiňovala už minule, však různé tyto byliny obsahují.

Jak provádíte očistu vašeho psího společníka vy? A myslíte na ni celý rok důkladnou volbou krmiva, nebo ji řešíte jednorázově na jaře?

 

Související články

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?