Jak zmírnit jarní línání a další tipy na péči o srst vašeho mazlíčka

Dny se pomalu oteplují a naši psí a kočičí parťáci začínají shazovat zimní kožichy. To se neblaze projevuje na stavu zachlupacení domácnosti. Jak na to, abyste alespoň trochu tuto chlupatou kontaminaci omezili a celý proces línání urychlili?

Mazlíci začínají obměňovat zimní srst za tu letní. Chlupy začínají být doma všude, chuchvalce v koutech místností a pod nábytkem se i přes každodenní úklid začínají vymykat kontrole, spotřeba odchlupovacích válečků roste a nosit černé oblečení začíná být nemožné. Jistě to všichni znáte. Pojďme se tedy podívat na tipy, jak proces jarního línání zmírnit.

Vše samozřejmě začíná u kvalitní a vyvážené stravy. Bez potřebných živin totiž nebude prospívat ani váš mazel, ani jeho kožich. Krmivo by mělo být lehce stravitelné, tedy bezobilné, ideálně s co nejvyšším podílem masa. Zdraví kůže, kvalitu a lesk srsti můžete dále podpořit doplňky stravy, perfektní k tomuto účelu je například lososový olej. Dobrou volbou je i zinek nebo biotin.

Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na pravidelnou a vhodnou péči. Své parťáky pravidelně kartáčujte. To je obzvláště důležité u bytových psů, kteří často línají nonstop celý rok. Česáním navíc dochází k roztírání kožního mazu po srsti, což trochu omezí její vypadávání. V době línání může být potřeba po kartáči sáhnout i každý den.

Vždy používejte kvalitní přípravky určené přímo pro psy nebo kočky a u kartáčů a hřebenů pečlivě volte typ podle druhu srsti. Když sáhnete vedle, mohli byste poškodit podsadu nebo strukturu srsti. S volbou vám může pomoci chovatel nebo pracovník chovatelských potřeb. Velmi obecně se dá říct, že na hrubou srst psa se hodí trimovací nůž, na hladkou zas vyčesávací rukavice. Dlouhosrsté psy spíše vyčesávejte hřebenem, krátkosrsté štětinovým kartáčem. U koček jsou vhodnější jemné kartáče z přírodních vláken a hřebeny, některé druhy srsti stačí přetírat semišovým hadříkem.

Ke konci období línání můžete psa vykoupat, mrtvé uvolněné chlupy zůstanou ve vaně a vám ulehčí práci s vyčesáváním. Nekoupejte ho ale příliš často, to by mohlo nepříznivě ovlivnit kvalitu srsti i její samočistící schopnost.

Důležitý je i dostatečný pitný režim psa. Vysušená pokožka totiž vede k hojnějšímu vypadávání srsti. Dospělý pes by za den měl vypít kolem 45 ml vody na 1 kg váhy. Při zátěži, sportu nebo ve vedrech by to samozřejmě mělo být víc.

Pokud v tomto období budete věnovat kožíšku vašeho mazlíka zvýšenou pozornost, budete je často kartáčovat a pomůžete jim vedle kvalitního krmiva doplňky stravy, nejenže méně utrpí vaše domácnost a oblečení, můžete tím i celý proces obnovy srsti urychlit.

 

Související články

Jak myslí váš pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Proto se výzkumy posledních let často upínají k tomu, jak pes myslí a co přesně vnímá v jednotlivých okamžicích. Nakolik je jeho myšlení velmi rozmanité, dokládá fakt, že se pejsci postupem času stali...

Aportování snadno a rychle. Jak na to?

Aportování je oblíbenou zábavou pro většinu psích chlupáčů. Některý pes to má v kostech. Jinému se musí nejprve ukázat, jak to funguje, aby ho to začalo bavit. Stejně jako u všech jiných povelů je i u aportování důležitá pozitivní motivace, tedy...

Světová výstava psů 2021 v Brně

Česká republika měla letos tu čest chopit se hostitelské role a poskytnout prostory pro konání Světové výstavy psů určené vystavovatelům, chovatelům a milovníkům psích plemen. Návštěvníci se shodli, že akce byla úspěšná. Pro konání bylo vybráno...

Jak léčit psincový kašel?

Podzim je tu. A s ním přichází i chřipková sezóna. Nastydnutí a další neduhy spojené s tímto obdobím se netýkají pouze lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. Zejména rozšířený a v případě neléčení i velmi nebezpečný může být psincový kašel, který...

Pět věcí, které jste možná nevěděli o hlodavcích

Tito malí tvorečkové, které jsme si oblíbili jako plnohodnotné domácí mazlíky stejně jako psy a kočky, jsou mnohem zajímavější, než bychom o nich na první pohled možná řekli. Jakých pět zajímavostí se s tímto nejpočetnějším řádem savců pojí, o nichž...