Jak naučit kočku na vodítku?

Možná se v první řadě ptáte, proč by kočka vůbec měla potřebovat umět chodit na vodítku? Neznámená to, že s kočkou hned máte vyrážet na tůry. I malá procházka po okolí může být pro domácí kočku velkým dobrodružstvím. Bez vodítka se ale obzvláště ve městě neobejdete.

Jestli kočky něco nemají rády, tak je to právě to, když je někdo k něčemu nutí. A ještě hůř, když je někdo omezuje v pohybu. Jsou to divoká a nespoutaná zvířata, která milují svobodu více než cokoli jiného. A to i ty domácí. Dejte jim tedy dostatek prostoru a času si na novinku postupně přicházet, rozhodně na ně netlačte.

Základem je kočičku na celou věc postupně zvyknout. Některé kočky mohou být zvyklé už například na obojek proti parazitům nebo třeba uklidňující obojek. Lze toho využít? Bohužel to nemusí nutně znamenat, že vodítko pro ně nebude představovat zásadní a nepřekonatelný problém.

Obecně se doporučuje spíše než kombinace obojek a vodítko zvolit postroj. Přijde vám to zvláštní? Postroj pro kočičku může být sice zcela úplně něco nového (a víme, že kočky nerady novoty), ale stejně jako u mladých psích chlupáčů platí, že z pohledu bezpečnosti je to pro kočišťáka tím nejlepším řešením.

Než se pustíte ven, zvykejte kočičku na postroj doma. Čím dříve jako koťátko se s postrojem seznámí, tím méně bude protestovat jej nosit. Nechte ho nejdříve někde položený, ať si ho kočka očichá, možná jej bude úspěšně ignorovat. Ale věřte mi, určitě o nové věci bude moc dobře vědět. A bude přemýšlet, co na ni asi chystáte.

V příznivé chvíli, kdy je kočička přes den aktivní, ji zkuste postroj na chvíli obléct a pozorujte její reakce. Dělejte jako by nic a normálně si s kočičkou třeba chviličku hrajte. Experiment opakujte následující den. A takto pokračujte, dokud chlupáčovi ani nepřijde, že na sobě něco má. V tento moment můžete zkusit chůzi na vodítku.

Je dost pravděpodobné, že když připnete kočičku na vodítku, odvděčí se vám pohledem, že jde asi o dost špatný vtip. Stejně jako u postroje zbytečně první zkušenost neprodlužujte a raději ji za den dva zopakujte. Stejně jako u tréninku pejsků, i kočičku můžete motivovat pár pamlsky, které ji můžete dát i před tím, než ji vodítko připínáte.

Jakmile je připravena jít ven, počítejte s tím, že pokud je to její první procházka, bude ze všeho trochu vyjukaná. Ideální je vzít ji do náručí (příp. v přenosce) - i kvůli susedovic psům, které kočkám zrovna příliš nefandí a donést ji na bezpečné místo, kde si může vesele na vodítku prozkoumávat okolí. Vyhněte se místům, kam chodí pejskaři.

Vždy se řiďte zdravým rozumem a intuicí. Pokud vidíte, že se kočičí chlupáč necítí dobře, je lepší procházku ukončit. I když je zvědavý, neměli byste to napoprvé úplně přehánět. Ven si také nezapomeňte vzít do kapsy pár pamlsků. Přeci jen si kočička za takovou odvahu jistě odměnu zaslouží.

Poslední rada na závěr. Pokud byste začali chodit na pravidelné procházky, myslete také na ochranu proti parazitům, jako jsou klíšťata apod. Pak už jen užívejte nových společných dobrodružství :).

A co vy? Zkoušeli jste brát vaše kočišťáky někdy ven na vodítku? Jak na to reagovali?


 

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...