Nadváha a obezita: Novodobý strašák našich mazlíčků

Hlídat přebytečná kila už se dávno netýká jen nás dvounožců. Veterináři čím dál častěji řeší nadváhu u domácích mazlíčků. Nejčastěji se to sice týká psů a koček, obezita však může snadno potrápit i drobné hlodavce. Jak nadváze a obezitě u chlupáčů předcházet?

Obezitou nebo nadváhou trpí více než polovina domácích mazlíčků. A rok od roku tento problém roste. Kvalita krmiv, granulových i těch konzervových, se přitom v uplynulém desetiletí výrazně zlepšila a zcela běžně už nabízí vyváženou stravu obsahující maso, ovoce i zeleninu. V čem je tedy háček?

Nemusí jít přitom hned o naši nedůslednost v přístupu k výživě domácích mazlíků. Je to také o proměňujícím se postavení a roli domácích mazlíků v rodině a domácnosti. Pes už nehlídá na zahradě, ale spí s námi v posteli. Kočky také čím dál častěji spíš než po zahradě běhají jen po bytě. Morče málokdy opustí svou klec, maximálně si ho řada lidí vezme na chvíli na klín pomazlit.

Ať už pes, kočka, nebo hlodavec, domácí mazlíčci se stali v řadě domácností plnohodnotnými členy rodiny, které náležitě rozmazlujeme. A v důsledku toho občas zapomínáme na jejich přirozené potřeby a nutnost pohybu. A to má zásadní dopad na jejich zdraví. Obezita domácích mazlíků je navíc velmi často dlouhou dobu lidským očím skrytá. A majiteli tak nemusí vůbec tušit, že je u jeho svěřence něco v nepořádku.

Našemu mazlíkovi přitom může v důsledku obezity hrozit řada zdravotních problémů – od ortopedických přes kožní až po respirační potíže. Hrozí dysfunkce jater, zvyšuje se pravděpodobnost zánětu i rakoviny. Dříve nebo později se objeví metabolické obtíže. A je potřeba si uvědomit, že špatná péče dopadá nejen na kvalitu, ale také očekávanou délku života zvířete.

V případě, že si ale toto všechno včas začneme uvědomovat, můžeme nadváze a obezitě účinně předcházet. Základem je správný výběr krmiva, správné dávkování (tip: dobrým pomocníkem při dávkování jsou například masové konzervy, které vám ušetří starost s neustálým převažováním granulí) a pravidelný stravovací režim. Myslete také na dostatek pohybu. Jaro je za dveřmi a to ke sportovním aktivitám přímo vyzývá :).

Trpěl někdy váš pejsek nadváhou nebo obezitou? Jak jste to řešili?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?