Chcete mít doma spolehlivého lovce?

Lovecký výcvik může být tou správnou cestou pro vašeho psa, aniž byste byli myslivec nebo měli zalíbení ve zbraních. Můžete být dokonce i zapřisáhlý vegetarián. Pokud bydlíte v přírodě a bojíte se, že by váš pes mohl prohánět zvěř jako divý, díky patřičnému výcviku budete na procházkách klidnější.

Lovecký výcvik může být tou správnou cestou pro vašeho psa, aniž byste byli myslivec nebo měli zalíbení ve zbraních. Můžete být dokonce i zapřisáhlý vegetarián. Pokud bydlíte v přírodě a bojíte se, že by váš pes mohl prohánět zvěř jako divý, díky patřičnému výcviku budete na procházkách klidnější.

Plemen registrovaných Mezinárodní kynologickou federací jako loveckých je více než dvě stě a vedle ohařů a honičů mezi ně patří i chrti, teriéři, jezevčíci, retrívři, španělé nebo pudlové. Lidé si tyto psy pořizují i do městských bytů. Často jde ale o zvířata plná energie, kterou je potřeba vybít i jinde než v parku před domem. I pro ně je lovecký výcvik vhodným způsobem výchovy a také vítanou zábavou. Pohyb na čerstvém vzduchu a možnost pořádně si zaběhat pro ně budou stejnou odměnou, jako psí pochoutky.

Udělat první krok je snadné. Stačí si zjistit, kdo nabízí lovecký výcvik ve vašem okolí (nebo dát na doporučení) a domluvit se na seznamovací procházce. Ta bývá nejběžnějším způsobem, jak seznámit sebe i psa s tím, co vás čeká. Dozvíte se na ní potřebné detaily, dostanete odpovědi na své otázky a zjistíte, zda v obou z vás dřímá lovec. Lovecké „cvičáky“ jsou otevřené psům každého věku. Mladé vychovají a ty starší, pokud jsou poslušní, naučí pracovat ve skupině dalších psů, precizně nosit aporty, obstát na výstavách a připraví je ke zkouškám.

Spolehlivost vašeho lovce můžete ověřit hned několika zkouškami. Jako amatéry začátečníky vás bude zajímat hlavně zkouška vloh, která nekvalifikuje psa jako lovecky upotřebitelného, pouze ověří jeho vrozené předpoklady. Jde o jedinou zkoušku, ke které můžete přijít i se psem mladším deseti měsíců. Zahrnuje disciplíny, jako jsou vrozená chuť k práci, hledání, nos, klid před zvěří, chování po výstřelu, zájem o stopu zvěře, vodění na řemeni… Po jejím složení, na které máte pouze jeden pokus, můžete přistoupit i k dalším zkouškám s různým zaměřením podle prostředí a typu zvěře (voda, les, drobná zvěř, spárkatá zvěř…).

Organizací a průběhem zkoušek je pověřená Českomoravská myslivecká jednota, od které v případě úspěšného vykonání zkoušky lovecké upotřebitelnosti dostanete potvrzení o složení zkoušky psa z výkonu. Takže kdybyste se pak přece jenom rozhodli být myslivcem, budete mít v ruce papír dokládající, že váš psí parťák je k lovu způsobilý.

Že jde o příjemnou záležitost, mi potvrdila i slečna Irena Schneiderová, která patří mezi šťastné začátečníky. Na rozhovor s ní se můžete těšit příště.

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...