Chcete mít doma spolehlivého lovce?

Lovecký výcvik může být tou správnou cestou pro vašeho psa, aniž byste byli myslivec nebo měli zalíbení ve zbraních. Můžete být dokonce i zapřisáhlý vegetarián. Pokud bydlíte v přírodě a bojíte se, že by váš pes mohl prohánět zvěř jako divý, díky patřičnému výcviku budete na procházkách klidnější.

Lovecký výcvik může být tou správnou cestou pro vašeho psa, aniž byste byli myslivec nebo měli zalíbení ve zbraních. Můžete být dokonce i zapřisáhlý vegetarián. Pokud bydlíte v přírodě a bojíte se, že by váš pes mohl prohánět zvěř jako divý, díky patřičnému výcviku budete na procházkách klidnější.

Plemen registrovaných Mezinárodní kynologickou federací jako loveckých je více než dvě stě a vedle ohařů a honičů mezi ně patří i chrti, teriéři, jezevčíci, retrívři, španělé nebo pudlové. Lidé si tyto psy pořizují i do městských bytů. Často jde ale o zvířata plná energie, kterou je potřeba vybít i jinde než v parku před domem. I pro ně je lovecký výcvik vhodným způsobem výchovy a také vítanou zábavou. Pohyb na čerstvém vzduchu a možnost pořádně si zaběhat pro ně budou stejnou odměnou, jako psí pochoutky.

Udělat první krok je snadné. Stačí si zjistit, kdo nabízí lovecký výcvik ve vašem okolí (nebo dát na doporučení) a domluvit se na seznamovací procházce. Ta bývá nejběžnějším způsobem, jak seznámit sebe i psa s tím, co vás čeká. Dozvíte se na ní potřebné detaily, dostanete odpovědi na své otázky a zjistíte, zda v obou z vás dřímá lovec. Lovecké „cvičáky“ jsou otevřené psům každého věku. Mladé vychovají a ty starší, pokud jsou poslušní, naučí pracovat ve skupině dalších psů, precizně nosit aporty, obstát na výstavách a připraví je ke zkouškám.

Spolehlivost vašeho lovce můžete ověřit hned několika zkouškami. Jako amatéry začátečníky vás bude zajímat hlavně zkouška vloh, která nekvalifikuje psa jako lovecky upotřebitelného, pouze ověří jeho vrozené předpoklady. Jde o jedinou zkoušku, ke které můžete přijít i se psem mladším deseti měsíců. Zahrnuje disciplíny, jako jsou vrozená chuť k práci, hledání, nos, klid před zvěří, chování po výstřelu, zájem o stopu zvěře, vodění na řemeni… Po jejím složení, na které máte pouze jeden pokus, můžete přistoupit i k dalším zkouškám s různým zaměřením podle prostředí a typu zvěře (voda, les, drobná zvěř, spárkatá zvěř…).

Organizací a průběhem zkoušek je pověřená Českomoravská myslivecká jednota, od které v případě úspěšného vykonání zkoušky lovecké upotřebitelnosti dostanete potvrzení o složení zkoušky psa z výkonu. Takže kdybyste se pak přece jenom rozhodli být myslivcem, budete mít v ruce papír dokládající, že váš psí parťák je k lovu způsobilý.

Že jde o příjemnou záležitost, mi potvrdila i slečna Irena Schneiderová, která patří mezi šťastné začátečníky. Na rozhovor s ní se můžete těšit příště.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?