Tři zásadní trendy v psí výživě

Jaké jsou nejnovější trendy ve výživě psů? A jak se na tyto trendy dívají odborníci a sami pejskaři? Zmapovala jsem pro vás, o čem se v poslední době v souvislosti s krmením psích chlupáčů nejčastěji psalo, a to jak doma, tak ve světě.

Byznys kolem domácích mazlíčků roste rok od roku více a více. Jsme schopni za naše zvířecí lásky utrácet nehorázné sumy. A velmi snadno také často podléháme nejnovějším trendům. Platí to i pro oblast výživy, kdy staré dobré “pes je šelma a potřebuje maso” téměř pomalu přestává platit. Ale je tomu skutečně tak? Máme podléhat nejnovějším módním výstřelkům, i co se týče psí stravy, a nutit našim psím chlupáčům nejrůznější diety?

Pojďme se nejdříve mrknout, jaké trendy psí výživě dominují.

Psí vegani a raw diety

Jedním z trendů, který se v poslední době začíná pomalu prosazovat, je psí veganství. Řada lidí se pro veganství rozhodne i proto, aby snížili svou ekologickou stopu a měli co nejmenší dopad na životní prostředí. Se stejným přesvědčením pak přistupují k výživě svých psích miláčků. Ačkoliv je mi osobně udržitelný přístup k životnímu prostředí blízký, s krmením psů čistě rostlinnou stravou se neztotožňuju. Proti se staví i veterináři. Podle nich může veganská nebo raw dieta dokonce u psa vyvolat alergii. I s raw pamlsky by se to proto nemělo přehánět.

Grain-free krmiva

Dalším trendem, který prorazil ve světě psí výživy, jsou takzvaná grain-free (neboli bezlepková) krmiva, o kterých jsem tu už párkrát psala. Grain - free (GF) je koncept výživy, který zamítá všechny obiloviny. Zastánci této filosofie vycházejí z předpokladu, že pes není schopen trávit obiloviny a některé z nich mohou dokonce vyvolávat i u zdravých psů nepříznivé reakce, intolerance a alergie. Na rozdíl od psího veganství jde v tomto případě o zdravý trend.

BARFování

Návrat ke kořenům přírody. Nejen tak by se dal přiblížit směr zvaný barfování. Zkratka B.A.R.F. se dá vyložit hned několika způsoby. Tím nejčastějším je Bones and Raw Food (kosti a syrová strava). Když to zjednodušíme, jde o metodu výživy našich domácích šelem tím pro ně nejpřirozenějším způsobem, tedy krmení syrovým masem. Proti tomu nelze asi nic namítnout. Při barfování se obecně doporučuje pravidlo 80-10-10 (80 % maso, 10 % kosti a 10 % orgány). Posledním hitem je ubírat čistého masa a přidávat nejrůznější orgány, a to až v poměru 25 %.

Stará dobrá klasika

Jak sami vidíte, v oblasti psího žrádla se toho stále spousta děje. O dalších moderních směrech bych jistě mohla pokračovat. Neustále se totiž objevují vylepšená složení a s nimi i nové obaly lákající na obsah uvnitř. Je asi vcelku jedno, jestli sáhnete po holistické granulové stravě, nebo dáte přednost kvalitním masovým konzervám – ať už klasickým, jako jsou např. konzervy z řady Brit Fresh, nebo např. monoproteinovým, které se doporučují při potravinové intoleranci.

To, co je určitě důležité pohlídat, je, aby zvířeti poskytlo kompletní a vybalancovanou výživu. Tedy aby obsahovalo všechny důležité proteiny a bílkoviny. Určitě nic nezkazíte tím, když sáhnete po žrádle, které obsahuje Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny, které mají blahodárné účinky nejen na psí kožich, který je pak krásně lesklý, ale především na imunitu.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, než se pustíte s vaším psím chlupáčem do zkoušení něčeho nového v psí výživě, vždy se raději před tím poraďte se svým veterinářem, případně využijte služeb některého ze psích výživových poradců. Přece jen i pejsci mají zdraví jen jedno a jejich výživu bychom proto nikdy neměli brát na lehkou váhu.

 

Související články

Jeden psí rok jako ekvivalent sedmi lidských let je mýtus

Většina z nás žije v dlouho zažité představě, že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Pokud tedy doma máte dvouleté štěně, v přepočtu na lidské roky je mu už 14 let. Jestliže máte doma desetiletého psa, prakticky je to už sedmdesátiletý dědeček....

Kočárky a nosítka pro psy: v čem nám mohou pomoci?

Moderní doba přeje rychlému vývoji vpřed, a tak existuje spousta možností, jak si usnadnit pohyb s domácím mazlíčkem. Mezi takové vychytávky patří například kočárky, nosítka a klokanky, jež skvěle poslouží v případě, že je váš pes zraněný, příliš...

Jak pečovat o smečku tažných psů?

Někdy jeden pes nestačí a je lepší chovat rovnou celou smečku. Obzvlášť, pokud se věnujete chovu tažných psů. Samozřejmě s větším počtem psů roste i množství péče a starostí, násobí se ale i radost, kterou chovatel ze smečky má. Na co musíte být...

Proč jsou psí plemena tak rozmanitá?

Na jednom cvičišti se potkávají majestátní dogy, malé čivavy i strakatí dalmatini. Psích plemen existuje opravdu velké množství, Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale ) jich rozlišuje na 360. A liší se od sebe...