Tři zásadní trendy v psí výživě

Jaké jsou nejnovější trendy ve výživě psů? A jak se na tyto trendy dívají odborníci a sami pejskaři? Zmapovala jsem pro vás, o čem se v poslední době v souvislosti s krmením psích chlupáčů nejčastěji psalo, a to jak doma, tak ve světě.

Byznys kolem domácích mazlíčků roste rok od roku více a více. Jsme schopni za naše zvířecí lásky utrácet nehorázné sumy. A velmi snadno také často podléháme nejnovějším trendům. Platí to i pro oblast výživy, kdy staré dobré “pes je šelma a potřebuje maso” téměř pomalu přestává platit. Ale je tomu skutečně tak? Máme podléhat nejnovějším módním výstřelkům, i co se týče psí stravy, a nutit našim psím chlupáčům nejrůznější diety?

Pojďme se nejdříve mrknout, jaké trendy psí výživě dominují.

Psí vegani a raw diety

Jedním z trendů, který se v poslední době začíná pomalu prosazovat, je psí veganství. Řada lidí se pro veganství rozhodne i proto, aby snížili svou ekologickou stopu a měli co nejmenší dopad na životní prostředí. Se stejným přesvědčením pak přistupují k výživě svých psích miláčků. Ačkoliv je mi osobně udržitelný přístup k životnímu prostředí blízký, s krmením psů čistě rostlinnou stravou se neztotožňuju. Proti se staví i veterináři. Podle nich může veganská nebo raw dieta dokonce u psa vyvolat alergii. I s raw pamlsky by se to proto nemělo přehánět.

Grain-free krmiva

Dalším trendem, který prorazil ve světě psí výživy, jsou takzvaná grain-free (neboli bezlepková) krmiva, o kterých jsem tu už párkrát psala. Grain - free (GF) je koncept výživy, který zamítá všechny obiloviny. Zastánci této filosofie vycházejí z předpokladu, že pes není schopen trávit obiloviny a některé z nich mohou dokonce vyvolávat i u zdravých psů nepříznivé reakce, intolerance a alergie. Na rozdíl od psího veganství jde v tomto případě o zdravý trend.

BARFování

Návrat ke kořenům přírody. Nejen tak by se dal přiblížit směr zvaný barfování. Zkratka B.A.R.F. se dá vyložit hned několika způsoby. Tím nejčastějším je Bones and Raw Food (kosti a syrová strava). Když to zjednodušíme, jde o metodu výživy našich domácích šelem tím pro ně nejpřirozenějším způsobem, tedy krmení syrovým masem. Proti tomu nelze asi nic namítnout. Při barfování se obecně doporučuje pravidlo 80-10-10 (80 % maso, 10 % kosti a 10 % orgány). Posledním hitem je ubírat čistého masa a přidávat nejrůznější orgány, a to až v poměru 25 %.

Stará dobrá klasika

Jak sami vidíte, v oblasti psího žrádla se toho stále spousta děje. O dalších moderních směrech bych jistě mohla pokračovat. Neustále se totiž objevují vylepšená složení a s nimi i nové obaly lákající na obsah uvnitř. Je asi vcelku jedno, jestli sáhnete po holistické granulové stravě, nebo dáte přednost kvalitním masovým konzervám – ať už klasickým, jako jsou např. konzervy z řady Brit Fresh, nebo např. monoproteinovým, které se doporučují při potravinové intoleranci.

To, co je určitě důležité pohlídat, je, aby zvířeti poskytlo kompletní a vybalancovanou výživu. Tedy aby obsahovalo všechny důležité proteiny a bílkoviny. Určitě nic nezkazíte tím, když sáhnete po žrádle, které obsahuje Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny, které mají blahodárné účinky nejen na psí kožich, který je pak krásně lesklý, ale především na imunitu.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, než se pustíte s vaším psím chlupáčem do zkoušení něčeho nového v psí výživě, vždy se raději před tím poraďte se svým veterinářem, případně využijte služeb některého ze psích výživových poradců. Přece jen i pejsci mají zdraví jen jedno a jejich výživu bychom proto nikdy neměli brát na lehkou váhu.

 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...