5 tipů, jak na bezpečnou oslavu nového roku z pohledu domácích mazlíčků

Při oslavách nového roku se každoročně ztratí stovky psů. V některých případech jde o nedbalost páníčků, jindy o nešťastnou náhodu. Pojďme se podívat, jak co nejvíce eliminovat toto riziko a jak mazlíkům tento náročný svátek ulehčit.

Nejeden páníček psa nebo kočky nesdílí nadšení okolí z blížících se novoročních oslav, místo toho se té osudné půlnoci děsí a petardy a ohňostroje přímo nenávidí. Nebo spíš ty, které je neuváženě odpalují, mnohdy i v blízkosti psů, nebo petardu hodí rovnou psovi pod nohy.

Ať psa zabezpečíme sebelíp, právě takovéto situace prostě ovlivnit nijak nedokážeme, pokud se tedy nerozhodneme trávit Silvestr někde na samotě. Proto já jsem pro, pejska vyvenčit co nejdříve, kdy je na ulicích ještě relativní klid a pokud o půlnoci vycházíte ven podívat se na ohňostroj, pesana nechat raději doma. I když je zvyklý venčit se navolno, protentokrát ho raději nepouštějte z vodítka. Lépe než obojek, pesana před útěkem, zabezpečí dobře padnoucí kšíry. A pokud chcete být ještě více v klidu, umístěte na pejska trekovací zařízení, které vám ihned ukáže, kde se zvíře nachází, kdyby se mu přeci jen podařilo utéct.

Koneckonců celý program Silvestra byste měli volit podle toho, jak váš zvířecí parťák tento večer snáší. Pokud se vaše kočka bojí hlasitých zvuků a záblesků, zůstaňte na oslavy raději doma a pozvěte si třeba pár svých přátel. Některé psy (a samozřejmě i kočky) zas může děsit větší počet lidí u vás v bytě. Tak jako tak, vyčleňte zvířátku doma místnost nebo místo, kde bude mít klid.

Pokud zůstáváte doma, před půlnocí můžete zesílit televizi a zatáhnout závěsy, aby půlnoční hluk a záblesky nebyly tolik znát. A co je nejdůležitější v každém případě! Sami se nestresujte. Nepřemýšlejte o tom, jak strašné to zas bude a jak chudák zvířátko trpí nebo co zas vyvede. Snažte se zůstat co nejvíce v klidu. Tvařte se, že se nic neděje, pejska nechlácholte, nevybočujte z běžných hranic. Tím mu akorát ukážete, že jsou jeho obavy na místě. Uvidíte, že klid, který z vás bude vyzařovat, uklidní i vašeho parťáka. Na některé mazlíky také platí rozptýlení. Ať už hrou nebo pamlsky, některá zvířátka si díky tomu nenadálého hluku ani nevšimnou.

Jestli váš mazlík patří mezi ty extra stresaře, pejska či kočičku před půlnocí umístěte do nejklidnější místnosti v domově. Bývá to chodba nebo například koupelna. Tam mazlíkovi zřiďte pohodlí - umístěte mu tam oblíbený pelíšek a hračky, nezapomeňte ani na vodu. Přidat můžete i krabici nebo box jako úkryt. Pokud se zvířátko opravdu stresuje, zůstaňte s ním a potichu na něj mluvte.

Pro ty nejbázlivější jedince pak můžeme zvolit i různé druhy uklidňováků. Dostanete je u svého veterináře, případně můžete volit i alternativy jako Bachovy esence. Esenciální oleje a aromaterapii raději vynechejte, účinky jednotlivých silic na psy působí jinak než na lidi a pro kočky jsou dokonce toxické.

Přeji vám, abyste svátky nového roku prožili v klidu, se všemi, které máte rádi nevyjímaje vaše mazlíky, a ať vám nový rok přinese jen to dobré. Pokud máte tip, jak pejskovi nebo kočičce oslavy ulehčit, neváhejte se s námi podělit.

 

 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.