Dogdancing

Tančení se psem není pro každého. Nejde ale jen o velikost nebo rasu pejska, záleží hlavně na tom, jak jste pilní vy sami. Potvrdila by vám to i Vanda Gregorová, která své psy dovedla k mnohým oceněním za dogdancing. Její čivava Roxy a australský ovčák Brandy se pyšní řadou titulů od mistrů ČR až po mistry světa, a to v různých kategoriích. A právě proto jsem se pro vás Vandy zeptala, co vlastně dogdancing obnáší.

Tančení se psem není pro každého. Nejde ale jen o velikost nebo rasu pejska, záleží hlavně na tom, jak jste pilní vy sami. Potvrdila by vám to i Vanda Gregorová, která své psy dovedla k mnohým oceněním za dogdancing. Její čivava Roxy a australský ovčák Brandy se pyšní řadou titulů od mistrů ČR až po mistry světa, a to v různých kategoriích. A právě proto jsem se pro vás Vandy zeptala, co vlastně dogdancing obnáší.

Co musí člověk udělat, aby mohl se svým psem začít soutěžit v dogdancingu?

Samozřejmě si můžete najít trenéra, který vám pomůže s výukou cviků, choreografií nebo třeba s výběrem hudby. Rozhodně to ale není nutné – šikovný samouk se na závody dokáže připravit i sám, chce to jen čas, trpělivost a zásobu pamlsků. Dogdancing je skvělý v tom, že se dá trénovat jak doma, tak venku. Nácvik různých triků je jako dělaný pro dlouhé zimní večery, zaměstnáte při něm psa i sebe.  Začátečníkům doporučuji nejprve nějakou dogdancingovou akci navštívit a udělat si obrázek, jak to tam chodí. Snadnou cestou k závodům je stát se členem „tanečního“ klubu. U nás v současnosti funguje jediný takový klub, a sice Dog Dancing Club Czech Republic. Právě ten pořádá oficiální závody, na kterých mohou vedle pokročilých soutěžit i začátečníci. Členství v klubu sice není podmínkou účasti na závodech, ale jako člen ušetříte na startovném. Jediné, co potřebujete, je vyřídit si tzv. výkonnostní knížku na zapisování bodů pro postup do vyšší kategorie.

Co musí splňovat pes, aby se mohl stát profesionálním "tanečníkem"?

Aby mohl závodit, musí být pes minimálně 12 měsíců starý, zvyklý na rušnější prostředí a schopný zvládat základní poslušnost i v hluku a shonu. Plemeno nehraje roli, soutěže jsou otevřené pro psy s PP, bez PP i křížence. Výjimkou je mistrovství světa, kterého se smí účastnit pouze psi s PP, a to ve všech kategoriích.
Oblíbenou českou specialitkou jsou dogdancingové zkoušky. Dá se jich složit celkem 12 a letos se jich konalo něco kolem tisícovky! Zkouška probíhá tak, že pes v časovém limitu předvede předepsané cviky, rozhodčí jeho výkon ohodnotí body, úspěšné týmy dostanou kokardu a poté i různé tituly. Na rozdíl od zkoušek si na závodech můžete cviky do sestavy zvolit sami, kreativitě se zde meze nekladou.

                                     

Jací psi se na dog dancing nejlépe hodí?

Za tu dobu, co se dogdancingu věnuji, se na soutěžích setkávám hlavně s různými ovčáckými plemeny (němečtí, australští…) a border koliemi nebo šeltiemi. Tato plemena pochopitelně nejsou žádným překvapením, jsou známá pro svou bystrost a učenlivost. Dogdancing se ale mohou naučit všechny rasy. Důkazem je třeba tým ruských psovodů, který velmi úspěšně závodí s novofundlandským psem a cane corso. Já mám naopak maličké pejsky – čivavy. Lidé je často podceňují, ale přitom jsou schopné porážet i daleko větší psy. Záleží hlavně na šikovnosti psovoda. Je jen na něm, jak dokáže psa vycvičit a jak se s ním sehraje.

Musí pes slyšet rytmus a melodii, nebo ve skutečnosti reaguje jen na povely?

Psy hudba skoro vůbec nezajímá, což je výhoda, protože nejsou vybíraví a zatančí si s vámi na jakýkoli žánr od hip hopu po dechovku J Reagují pouze na psovoda. Pokud se během vystoupení zaměříte jen na pána, všimnete si, že ve většině případů na psa neustále potichu mluví nebo mu gesty naznačuje, co má dělat.  Zásadní je umět vhodně načasovat povely, aby přesně seděly do hudby. Jedině pak to vypadá, že pes skutečně "tancuje".

Naučí se dogdancing každý pes, nebo jste se setkala i s vyloženě netalentovanými případy?

Úplně každý pes je schopný naučit se jednoduchou sestavu. Je jasné, že pokud se tomuto sportu chcete věnovat vrcholově, musí mít váš čtyřnohý partner přeci jen „něco navíc“. Já trénuji a vedu různé semináře už několik let a zatím jsem se s vyloženě nešikovným psem nesetkala. Občas ale narážím na nenadané páníčky :) Lidé psovi často neumí vysvětlit, co po něm vlastně chtějí, a neúspěch pak svádějí jen na něj. Tvrdí, že je hloupý, a přitom to bývá spíš naopak. Je důležité uvědomit si, že každý potřebuje individuální přístup. Co platí na jednoho, druhému nic neříká. Trpělivým přístupem dokážete vycvičit i takového psa, do kterého by to nikdo neřekl.

Vanda o dogdancingu mluví tak pěkně, až má člověk chuť hned se do něj pustit, že? Je to sport pro každého, kdo má zmiňovanou trpělivost, tak neváhejte a začněte trénovat – třeba ve vašem čtyřnohém příteli dřímá příští mistr.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?