Ztratil se vám pes? Pomoct může mikročip i trekovací zařízení

Na sociálních sítích není dne, kdy bych si nevšimla sdílení nějakého ztraceného pejska. Někdy jde o zanedbání jeho bezpečnosti, jindy o špatnou náhodu. Proto by měl být mikročip samozřejmostí. Ten ale samotný k nalezení ztracence nestačí.

Mikročip je dnes, nebo alespoň by měl být, běžnou věcí. Troufám si dokonce říct nezbytností v péči o psa. Používá se k trvalému označení zvířat a například v Praze je od roku 2015 povinný. Jde o velmi šikovnou a praktickou věcičku. Očipovaný pes se totiž v případě opuštění nebo ztracení velmi snadno a rychle identifikuje čtečkou, kterou vlastní odchytové služby, PČR, veterinární kliniky i některé útulky a spolky. Krom situace zaběhnutí psa se vám bude toto označení hodit i při cestách po EU.

Jde o radiofrekvenční zařízení, asi milimetr široké a centimetr dlouhé, které se aplikátorem vpraví zvířeti do podkoží na levé straně krku. Čip je naprogramovaný jedinečným číselným kódem, který se pak v evidenci spáruje se zvířetem a jeho majitelem. Při očipování pejska u veterináře byste měli dostat registrační kartu s číslem čipu. Jedno vyhotovení si ponechá sám a další pošle do Národního registru majitelů zvířat.

Čip tedy pomůže najít majitele ztraceného psa. Trekovací zařízení funguje opačným směrem – pomůže majiteli najít psa. Navíc zatímco čip je zařízení pasivní, trekovací zařízení pomáhá pejska najít aktivně. Respektive vám podává informace v reálném čase o tom, kde se zrovna váš pejsek vyskytuje. Hodí se i pro majitele kočiček, pokud je zajímá, kde se jejich malí dobrodruzi přes den toulají. Moje kočka třeba trávila spoustu času u sousedů. Takže já si myslela, že celé dny lítá venku, loví holuby a prohání ostatní kočky a ona si mezitím zřídila ve vedlejším bytě druhý domov :).

GPS tracker je malá krabička, kterou psovi připnete na obojek. Musíte jen myslet na to, abyste ho pravidelně dobíjeli. A nejde ani o nijak drahou vymoženost, jak by se mohlo zdát. Pořídit lze už od tisícovky.

Pokud máte pejska, který se v lese neudrží, když zavětří zajíce či srnku, nebo ho na zahradě neudrží sebevyšší plot, je tracker to pravé pro vás a nezbytností pro bezpečnost vašeho pejska.

Má už váš psí parťák svoje sledovací zařízení? A jaký typ jste vybrali? Budu ráda, když se podělíte o svoje zkušenosti.


 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.