Jak na návštěvu u veterináře bez stresu a strachu

Není žádným tajemstvím, že psi mají rádi návštěvu u veterináře asi tak stejně jako my u zubaře. Pro většinu psích chlupáčů představuje obrovský stres, který trvá i několik hodin. Díky svým instinktům ji totiž vycítí ještě dřív, než se do ordinace veterináře vypravíte. Jak to zvládnout v klidu a bez zbytečného stresu pro psa?

Většina psů má společné to, že veterináře zrovna nemilují, podobně jako kohokoli cizího, kdo na ně krom jejich milovaného páníčka sahá. Není jim to příjemné, stresuje je to a v některých to dokonce vyvolává silný pocit strachu. Přesto lze vaši psí lásku na návštěvu veterináře připravit tak, aby ji nejen zvládal v klidu a bez jančení, ale aby se na ni dokonce těšil. Jak na to?

Začněte výběrem správného veterináře a dejte na “názor” vašeho psa. Teď napíšu něco, čím si vlastně tak trochu budu protiřečit. Existují totiž také pejsci, kteří své veterináře doslova milují. A víte proč? Jejich veterinář je totiž člověk na správném místě, je to člověk, který se na ně umí napojit a umí “mluvit jejich jazykem”.

Psi dobrého člověka, stejně jako ostatní zvířata, poznají. Správný veterinář si umí ve většině případů srdce vašeho psího chlupáče rychle získat. Zvíře pro ně není jen atraktivní částka na paragonu, kterou vám pak naúčtují. Pokud se váš pes ani při opakovaných návštěvách necítí dobře, doporučila bych zvážit návštěvu u jiného zvířecího lékaře.

Jsou ovšem pejsci, stejně jako existují takoví lidé, kteří se o sebe až extrémně bojí a jsou vůči okolí přecitlivělí. V takovém případě může pomoci snížit stres např. bylinková terapie. Zklidňující kapičky můžete psovi přidat do vody nebo do krmení už den před návštěvou veterináře. Dobře se také zásobte oblíbenými pamlsky, ať můžete pejska náležitě pochválit.

I přes apatii a nervozitu, která pejska může ovládnout, je dobré ho zaměstnat. I když si třeba nechce od vás vzít odměnu nebo si hrát s hračkou, je dobré s ním v čekárně nebo před ní trénovat. Můžete mu dávat jednoduché povely. Nemusí je sice předvádět na sto procent, ale na chvíli ho to donutí přestat myslet na utrpení, které právě prožívá :).

Zvyk je železná košile. Platí to i v tomto případě. Budete-li chodit s vaším psem k veterináři pravidelně, je větší šance, že si na to postupně zvykne a sníží se i míra stresu a strachu, který může být spíše z neznáma než ze samotného veterináře. Zvykne si tak, že ne pokaždé znamená návštěva veterináře pigáro za krk a že to vlastně nic není.

Pokud jste ten případ, kdy váš pejsek jančí už doma nebo má blok nastoupit do auta, je potřeba tyto situace pravidelně trénovat. Můžete například kolem ordinace občas jen tak jít během venčení. Nebo jet autem jen tak, ne jen na veterinu. Důležité je, abyste byli v klidu i vy sami, neboť to je právě to, co pejskovi prozradí, že se na něj něco chystá :).

A jak prožívá návštěvu veterináře váš psí chlupáč? Je kliďas, nebo cíťa jako ty naše psiska? A máte nějaké zaručené triky, které pomohou vašeho psa zklidnit?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?