BARF aneb Výživou zpátky k přírodě

Jaká strava by mohla být pro psy (i kočky) přirozenější než syrové maso. Není to ale tak jednoduché, jak se může zdát. I přirozená strava musí být bohatá a vyvážená.

Taky pozorujete trend poslední doby vracet se ke kořenům a brát větší ohled na naši planetu? Mě osobně to moc těší. Čím dál víc domácností začíná fungovat na principech zero-waste a non-toxic a nezapomínáme ani na zvířata. Spousta chovatelů dnes už krmí BARFem. A co že to vlastně je?

Zkratka B.A.R.F. se dá vyložit několika způsoby. Tím nejčastějším je Bones and Raw Food (kosti a syrová strava). Můžete se ale setkat i s výkladem Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově) a několika dalšími. Vždy ale zazní zásadní slůvko Raw - syrový.

Jde o metodu výživy našich domácích šelem tím pro ně nejpřirozenějším způsobem. Psi mají se svými vlčími předky stále mnoho společného, nevyjímaje trávicí ústrojí. Jejich zuby jsou stále schopné zabít (špičáky) a sežrat (stoličky) kořist, tedy rozdrtit maso i kosti. Vlci svůj jídelníček obohacují o ovoce, zeleninu, bylinky, trávu a kořínky. Ať už sami nebo v obsahu žaludku ulovené kořisti. Proto ani my dnes nesmíme zapomínat mazlíkům k flákotě masa přidávat i další syrové ingredience a zajistit jim tak bohatou a vyváženou stravu, aby dobře prospívali.

Vhodnost syrové stravy u psů potvrzuje i fakt, že produkce trávicích enzymů v žaludku je aktivována přísunem čerstvého masa. Proto čím méně kvalitní granule nebo konzervy jsou, tím je krmná dávka větší. Obsahují malé procento masa, tudíž se psovi do žaludku dostane velký podíl rostlinných složek a nedochází k dokonalému strávení. Krmivo psem z velké části prostě jen bez užitku projde. Potrava navíc zůstává v zažívacím traktu déle, čímž může docházet k množení bakterií a parazitů či k zažívacím problémům.

Výhodou BARFu je i to, že vždy přesně víte, co psovi či kočce do misky dáváte. Za zmínku jistě stojí i omezená tvorba zubního kamene díky okusování kostí a žvýkání masa. A jen opravdu vzácně se u tohoto typu krmení u zvířete setkáte s nechutenstvím.

Můžete mít obavy, že byste nebyli schopní mazlíkovi sami namíchat ten správný poměr k vyváženosti stravy. Pak si stačí uvědomit, že ona vyváženost se počítá v rámci týdnů, ba dokonce měsíců. Stačí tedy střídat několik druhů masa (50-60 % krmné dávky-KD), přidávat kosti (20-30 % KD), přílohy v podobě ovoce, zeleniny, bylinek, případně i obilnin (20-30 % KD), občas podat vnitřnosti a nezapomenout na nějaký ten přírodní doplněk (oleje, semínka nebo ořechy, vejce, mléčné výrobky atd.).

Zeleninu i ovoce je možné podávat v sušené a mleté podobě. Mnoho pejsků takto upravené ovoce s nadšením přijímá i ve formě pamlsků. Řešení je tu i pro psy, kteří zeleninu odmítají, nebo jim z nějakého důvodu chybí vláknina. Pro ně je tu třeba konopná vláknina jako jemně mletá směs, kterou po smíchání s masem skoro ani nezaregistrují. Mezi nejčastější doplňky patří rybí a rostlinné oleje, které jsou potřebné a lépe stravitelné (plus více zdraví prospěšné) než živočišný tuk. Přírodní doplňky seženete též k podpoře růstu kloubních chrupavek, které jsou vhodné podávat především u velkých plemen, v zátěži a v době růstu. Populárními doplňky jsou též mořské řasy, spirulina, ostropestřec nebo yucca. Doplněk pak už volíte podle individuálních potřeb psa. Můžete jím podpořit rekonvalescenci či imunitu, detoxikovat játra apod. Pokud se rozhodnete jít přírodní cestou a BARFovat, nezapomeňte i doplňky volit přírodní, bez přídavku konzervantů, barviv a jiných nepotřebných látek.

Kdo z vás už BARFuje? Byly začátky těžké, nebo se spousta majitelů obává komplikovanosti krmení zbytečně? Podělte se o své zkušenosti, třeba se vám podaří přesvědčit některé váhavce, kteří se k BARFu zatím nerozhodli.

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?