Jak poznat cukrovku u kočky

Touto zákeřnou a hlavně celoživotní nemocí mohou trpět nejen lidé, ale i naši čtyřnozí mazlíčci. Vy, co máte doma kočičí parťáky, víte, jak jí předcházet, jak ji u chlupáče rozpoznat a jak mu podat první pomoc?

Za cukrovku může nedostatek inzulínu (hormonu slinivky břišní) nebo neschopnost těla ho efektivně využít (tedy resistence tkání na inzulín). A je jedno, jestli jde o člověka, nebo o zvíře. Při cukrovce se cukr hromadí v krvi a způsobuje tak porušení orgánů a narušení rovnováhy těla. Zvýší se hustota plazmy, což má za následek úbytek tekutin v buňkách a jejich dehydrataci a poškození. Buňky sníží tvorbu bílkovin a následkem je ztráta tělesné hmotnosti, slabost, snížená funkce imunitního systému, zhoršené hojení ran atd. Navíc organismus musí získávat energii z jiných zdrojů, převážně z tuků, a tím se v těle hromadí velké množství odpadních látek.

U psů je cukrovka poměrně častým onemocněním a postihnout může stejně tak i kočky. Například barmské plemeno má k ní větší predispozice, ale onemocnět může jakákoliv kočka. Častěji však cukrovka postihuje kastrované kocoury.

Další aspekty zvyšující riziko vzniku cukrovky u koček jsou vyšší věk, obezita, chronická pankreatitida, metabolické onemocnění nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Jak už bylo zmíněno, ve většině případů ale cukrovku způsobuje onemocnění slinivky, jako jsou autoimunitní reakce, zánět nebo nádorové onemocnění.

Příznaky cukrovky pak přicházejí pozvolna. Pravděpodobně si nejdříve všimnete zvýšeného příjmu tekutin a s tím spojeného i častějšího močení. Následně začne kočička hubnout, ačkoli z misky bude stále ubývat stejně, ne-li víc. V pokročilejším stádiu může přijít onemocnění kůže nebo močových cest. Zbystřete i při nezvyklé únavě zvířátka a obtížnějším dýchání.

Pokud budete příznaky déle ignorovat, nebo si jich prostě nevšimnete (třeba u venkovních koček to bývá složitější), nemoc se rozvine do konečného stádia. Zvíře postupně oslepne, bude trpět zvracením, nechutenstvím, apatií, dehydratací a může přijít i šok a smrt. Proto pokud máte u kočičího parťáka na cukrovku podezření, nechejte si raději své obavy vyvrátit odběrem krve nebo prokázáním cukru v moči. 

Při neléčení, vynechání jídla nebo před zjištěním ideální dávky inzulínu může u kočky dojít k hypoglykemii, tedy nedostatku cukru v krvi (resp. nadbytku inzulínu). Poznáte ji neklidem zvířete, které může mít problémy s pohybem nebo upadat do bezvědomí. V takovém okamžiku musíme kočičce poskytnout první pomoc doplněním cukru. Pokud je schopná a ochotná žrát, stačí ji podsunout misku. V opačném případě vložíme do tlamičky cukr (ideálně třeba hroznový) a pokud už není schopná ani polykat, mezi zuby nebo pod jazyk vetřeme rozpuštěný cukr nebo sirup. Až se stav chlupáče zlepší, je vhodné mu dát něco k jídlu, aby se hladina cukru srovnala.

Léčba cukrovky je doživotní, stejně jako u lidí. Skládá se z diety a píchání inzulínu. Dnes už ale na trhu naštěstí najdete dietní granule pro diabetiky a vyrábějí se pro ně dokonce i pamlsky. Takže i mazlík s touto chorobou může mít při správné péči život téměř jako ostatní.

Máte zkušenost s kočičím cukrovkářem? Jak to zvládáte vy i chlupáč?

 

Související články

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?