Jak poznat cukrovku u kočky

Touto zákeřnou a hlavně celoživotní nemocí mohou trpět nejen lidé, ale i naši čtyřnozí mazlíčci. Vy, co máte doma kočičí parťáky, víte, jak jí předcházet, jak ji u chlupáče rozpoznat a jak mu podat první pomoc?

Za cukrovku může nedostatek inzulínu (hormonu slinivky břišní) nebo neschopnost těla ho efektivně využít (tedy resistence tkání na inzulín). A je jedno, jestli jde o člověka, nebo o zvíře. Při cukrovce se cukr hromadí v krvi a způsobuje tak porušení orgánů a narušení rovnováhy těla. Zvýší se hustota plazmy, což má za následek úbytek tekutin v buňkách a jejich dehydrataci a poškození. Buňky sníží tvorbu bílkovin a následkem je ztráta tělesné hmotnosti, slabost, snížená funkce imunitního systému, zhoršené hojení ran atd. Navíc organismus musí získávat energii z jiných zdrojů, převážně z tuků, a tím se v těle hromadí velké množství odpadních látek.

U psů je cukrovka poměrně častým onemocněním a postihnout může stejně tak i kočky. Například barmské plemeno má k ní větší predispozice, ale onemocnět může jakákoliv kočka. Častěji však cukrovka postihuje kastrované kocoury.

Další aspekty zvyšující riziko vzniku cukrovky u koček jsou vyšší věk, obezita, chronická pankreatitida, metabolické onemocnění nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Jak už bylo zmíněno, ve většině případů ale cukrovku způsobuje onemocnění slinivky, jako jsou autoimunitní reakce, zánět nebo nádorové onemocnění.

Příznaky cukrovky pak přicházejí pozvolna. Pravděpodobně si nejdříve všimnete zvýšeného příjmu tekutin a s tím spojeného i častějšího močení. Následně začne kočička hubnout, ačkoli z misky bude stále ubývat stejně, ne-li víc. V pokročilejším stádiu může přijít onemocnění kůže nebo močových cest. Zbystřete i při nezvyklé únavě zvířátka a obtížnějším dýchání.

Pokud budete příznaky déle ignorovat, nebo si jich prostě nevšimnete (třeba u venkovních koček to bývá složitější), nemoc se rozvine do konečného stádia. Zvíře postupně oslepne, bude trpět zvracením, nechutenstvím, apatií, dehydratací a může přijít i šok a smrt. Proto pokud máte u kočičího parťáka na cukrovku podezření, nechejte si raději své obavy vyvrátit odběrem krve nebo prokázáním cukru v moči. 

Při neléčení, vynechání jídla nebo před zjištěním ideální dávky inzulínu může u kočky dojít k hypoglykemii, tedy nedostatku cukru v krvi (resp. nadbytku inzulínu). Poznáte ji neklidem zvířete, které může mít problémy s pohybem nebo upadat do bezvědomí. V takovém okamžiku musíme kočičce poskytnout první pomoc doplněním cukru. Pokud je schopná a ochotná žrát, stačí ji podsunout misku. V opačném případě vložíme do tlamičky cukr (ideálně třeba hroznový) a pokud už není schopná ani polykat, mezi zuby nebo pod jazyk vetřeme rozpuštěný cukr nebo sirup. Až se stav chlupáče zlepší, je vhodné mu dát něco k jídlu, aby se hladina cukru srovnala.

Léčba cukrovky je doživotní, stejně jako u lidí. Skládá se z diety a píchání inzulínu. Dnes už ale na trhu naštěstí najdete dietní granule pro diabetiky a vyrábějí se pro ně dokonce i pamlsky. Takže i mazlík s touto chorobou může mít při správné péči život téměř jako ostatní.

Máte zkušenost s kočičím cukrovkářem? Jak to zvládáte vy i chlupáč?

 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.