Dopřejte svému psovi chládek i během léta s chladící podložkou

Letní pařáky dávají zabrat našim psím parťákům stejně jako nám, možná i víc. Měli bychom na ně proto myslet a dopřát jim co největší pohodlí i během léta. Pokud nemáte starý zděný dům, který přirozeně drží chlad, nebo alespoň chodbu s dlažbou, kde by se mohl osvěžovat, můžete pejskovi pořídit chladící podložku. Jak vybrat tu správnou? A jak podložky fungují?

Pokud bydlíte v bytě nebo domě, který zadržuje teplo, může se pro vás i vašeho psího chlupáče léto stát noční můrou. Naštěstí už je dnes k dostání na trhu spousta vychytávek, které vám pomohou udržet psa i během horkých dní v bezpečí a pohodlí. Jednou z nich jsou chladící podložky. Vybírat můžete hned z několika různých variant. Pokud váš chlupáč spí výhradně v pelechu, můžete zvolit pouze samostatnou podložku, kterou lze do pelechu jednoduše vložit. Tato varianta je vhodná i na cesty do auta, kde ji můžete dát na sedačku. Další možností jsou celé chladící matračky, díky kterým pejskovi vytvoříte chladný kout, kde se může schovat a odpočívat.

Velkou výhodou gelových chladících podložek, které na trhu převažují, je, že nepotřebujete žádné zapojení do elektriky, ani dobíjení nebo baterky. Samozřejmě můžete koupit i takovou, pokud víte, že s ní nebudete manipulovat a zůstane na jednom místě. Jestliže si ale váš pejsek občas rád hraje s čímkoliv, co mu přijde pod tlapky, raději se elektrickým typům vyhněte. Vodní gelové podložky mají ještě další výhodu. Můžete je dát do pelechu, a tak pejskovi vyrobit útulné letní ležení. Většina podložek má na tloušťku jen několik málo milimetrů a jsou tak velmi skladné na cestách.

Jak tedy gelové chladící podložky fungují? Většina z nich pracuje na bázi vodního gelu. Gelové destičky jemně chladí a udržují stálou teplotu. Uvnitř podložky je pěna se superabsorpčními krystaly, které zvládnou zadržet velké množství vody. Podložku zprovozníte tím, že ji naplníte potřebným množstvím, které najdete v návodu. Poté, co superabsorpční krystaly nasáknou vodu, bude mít podložka vzhled, jako by byla zavakuovaná. Pak už je to jen otázka termodynamiky. Přestože se na dotyk nemusí zdát chladnější, jakmile si pes na ni lehne, začne absorbovat teplo z jeho těla a rozptýlí jej do prostředí. Pejsek by si na podložku měl zvyknout během několika dní.

Vhodné jsou chladící podložky také pro psí chlupáče v rekonvalescenci po nějakém zákroku nebo psí mazlíky s osteoartrózou a dysplazií kyčelního kloubu. V takovém případě je dobré volit provedení i s vystýlkou, aby měl pes co největší komfort.

V internetových obchodech nebo ve zverimexech najdete výrobky od několika firem. V první řadě zkontrolujte, jestli ten daný výrobek, který vám padne do oka, neobsahuje pro pejska jakékoliv toxické látky. Většina výrobků je testována a měla by být bezpečná, přesto nic nedáte za to, když si na internetu přečtete nějaké recenze od ostatních chovatelů, kteří vám navíc mohou dát informaci o tom, jakou má podložka životnost, resp. odolnost, jestli jde snadno čistit apod. Složení pak můžete konzultovat např. v poradně Vettox, která se tímto zabývá.

Tip na závěr. Nenechávejte chladící podložky na sluníčku, gel s krystalky by se mohl zničit. Podobné je to s praním. Než podložku dáte do pračky, zkontrolujte, že to daný typ umožňuje. Ideální je, aby pejsek podložku používal během dne, zatímco v noci mu ji z pelechu vyndejte. Pokud by na podložce ze začátku nechtěl ležet, nenuťte ho. Zkuste třeba pamlsky. Dejte mu dobrotu na podložku nebo si s ním zkuste u podložky hrát, aby si na ni zvykl.

Máte s chladícími podložkami zkušenosti? Doporučili byste je ostatním pejskařům?


 

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...