Kotěcí mléko - výživa nejen pro koťata

Jediné, co kočičí mrňousové opravdu potřebují, je jejich matka. Ne všichni mají ale takové štěstí, že ji mají. O takové kotěcí sirotky se pak musíme postarat sami, a to nejde bez speciálního mléka pro koťata. Víte ale, že není vhodné jenom pro ně?

První tři týdny života jsou koťátka na svojí mamce absolutně závislá. Co ale dělat, pokud o ni přišla, nebo pokud kočka svá mláďata opustila? Jestli je nechcete nechat na pospas osudu a nenajdete pro ně náhradní matku, péče o ně zbyde na vás a nebude to úplná legrace. Podobně jako lidského novorozence je i toho kotěcího potřeba krmit každých pár hodin, ve dne i v noci. A to právě kotěcím mlékem. O kompletní péči už jsem psala v článku Ruční odchov koťat.

Koťata rostou 18x rychleji než děti, a tak je pro ně obsah a rovnováha živin velmi důležitá. Pokud ji nedostávají od své matky, je třeba ji kvalitně nahradit speciálním mlékem pro koťata. Kravské mléko, dětská umělá mléka nebo třeba ředěná Tatra do kávy - to vše je pro kočičí miminka zcela nevhodné kvůli obsahu laktózy, kterou kočky nedokážou strávit. Navíc mají zcela jiné složení, nižší obsah bílkovin, tuků i vitamínů. Speciální kotěcí mléko je namísto toho kompletním krmivem, náhražkou kočičího mateřského mléka.

Důležité je, aby se co nejvíce podobalo mateřskému mléku. Výhodou je, obsahuje li kolostrum, tzv. mlezivo, které se matce tvoří několik dnů po porodu. Obsahuje množství bílkovin a protilátek. Výhodou je i obsah probiotik, které snižují výskyt zažívacích problémů, které jsou u malých koťat častá a mohou být i fatální. Kvalitní kotěcí mléko by mělo obsahovat i taurin, důležitý pro správný vývoj srdce a zraku.

Kotěcí mléko se ale hodí i v jiných situacích než při odchovu koťat. Jestliže se kočce narodí početný vrh, může mít problém všechny svoje mláďata uživit. Někdy proto ta slabší nebo nemocná odstaví. Speciální mléka se však hodí i přímo pro kojící kočky na podporu laktace. Pro svůj kvalitní obsah živin a lehkou stravitelnost se doporučuje dokonce pro všechny březí a nemocné kočky či kočky v rekonvalescenci.

Zatímco starším kočkám můžete mlíčko nalít do misky, prcky je třeba krmit ze speciálních k tomu určených lahviček s dudlíky, případně malou stříkačkou. Koťátka se krmí na bříšku se zvednutou hlavou.

Máte zkušenost s odchovem koťat? Jak vám krmení mlíčkem šlo? Nebo jste ho dávali vašim marodům?


 

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...