Kotěcí mléko - výživa nejen pro koťata

Jediné, co kočičí mrňousové opravdu potřebují, je jejich matka. Ne všichni mají ale takové štěstí, že ji mají. O takové kotěcí sirotky se pak musíme postarat sami, a to nejde bez speciálního mléka pro koťata. Víte ale, že není vhodné jenom pro ně?

První tři týdny života jsou koťátka na svojí mamce absolutně závislá. Co ale dělat, pokud o ni přišla, nebo pokud kočka svá mláďata opustila? Jestli je nechcete nechat na pospas osudu a nenajdete pro ně náhradní matku, péče o ně zbyde na vás a nebude to úplná legrace. Podobně jako lidského novorozence je i toho kotěcího potřeba krmit každých pár hodin, ve dne i v noci. A to právě kotěcím mlékem. O kompletní péči už jsem psala v článku Ruční odchov koťat.

Koťata rostou 18x rychleji než děti, a tak je pro ně obsah a rovnováha živin velmi důležitá. Pokud ji nedostávají od své matky, je třeba ji kvalitně nahradit speciálním mlékem pro koťata. Kravské mléko, dětská umělá mléka nebo třeba ředěná Tatra do kávy - to vše je pro kočičí miminka zcela nevhodné kvůli obsahu laktózy, kterou kočky nedokážou strávit. Navíc mají zcela jiné složení, nižší obsah bílkovin, tuků i vitamínů. Speciální kotěcí mléko je namísto toho kompletním krmivem, náhražkou kočičího mateřského mléka.

Důležité je, aby se co nejvíce podobalo mateřskému mléku. Výhodou je, obsahuje li kolostrum, tzv. mlezivo, které se matce tvoří několik dnů po porodu. Obsahuje množství bílkovin a protilátek. Výhodou je i obsah probiotik, které snižují výskyt zažívacích problémů, které jsou u malých koťat častá a mohou být i fatální. Kvalitní kotěcí mléko by mělo obsahovat i taurin, důležitý pro správný vývoj srdce a zraku.

Kotěcí mléko se ale hodí i v jiných situacích než při odchovu koťat. Jestliže se kočce narodí početný vrh, může mít problém všechny svoje mláďata uživit. Někdy proto ta slabší nebo nemocná odstaví. Speciální mléka se však hodí i přímo pro kojící kočky na podporu laktace. Pro svůj kvalitní obsah živin a lehkou stravitelnost se doporučuje dokonce pro všechny březí a nemocné kočky či kočky v rekonvalescenci.

Zatímco starším kočkám můžete mlíčko nalít do misky, prcky je třeba krmit ze speciálních k tomu určených lahviček s dudlíky, případně malou stříkačkou. Koťátka se krmí na bříšku se zvednutou hlavou.

Máte zkušenost s odchovem koťat? Jak vám krmení mlíčkem šlo? Nebo jste ho dávali vašim marodům?


 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.