Kotěcí mléko - výživa nejen pro koťata

Jediné, co kočičí mrňousové opravdu potřebují, je jejich matka. Ne všichni mají ale takové štěstí, že ji mají. O takové kotěcí sirotky se pak musíme postarat sami, a to nejde bez speciálního mléka pro koťata. Víte ale, že není vhodné jenom pro ně?

První tři týdny života jsou koťátka na svojí mamce absolutně závislá. Co ale dělat, pokud o ni přišla, nebo pokud kočka svá mláďata opustila? Jestli je nechcete nechat na pospas osudu a nenajdete pro ně náhradní matku, péče o ně zbyde na vás a nebude to úplná legrace. Podobně jako lidského novorozence je i toho kotěcího potřeba krmit každých pár hodin, ve dne i v noci. A to právě kotěcím mlékem. O kompletní péči už jsem psala v článku Ruční odchov koťat.

Koťata rostou 18x rychleji než děti, a tak je pro ně obsah a rovnováha živin velmi důležitá. Pokud ji nedostávají od své matky, je třeba ji kvalitně nahradit speciálním mlékem pro koťata. Kravské mléko, dětská umělá mléka nebo třeba ředěná Tatra do kávy - to vše je pro kočičí miminka zcela nevhodné kvůli obsahu laktózy, kterou kočky nedokážou strávit. Navíc mají zcela jiné složení, nižší obsah bílkovin, tuků i vitamínů. Speciální kotěcí mléko je namísto toho kompletním krmivem, náhražkou kočičího mateřského mléka.

Důležité je, aby se co nejvíce podobalo mateřskému mléku. Výhodou je, obsahuje li kolostrum, tzv. mlezivo, které se matce tvoří několik dnů po porodu. Obsahuje množství bílkovin a protilátek. Výhodou je i obsah probiotik, které snižují výskyt zažívacích problémů, které jsou u malých koťat častá a mohou být i fatální. Kvalitní kotěcí mléko by mělo obsahovat i taurin, důležitý pro správný vývoj srdce a zraku.

Kotěcí mléko se ale hodí i v jiných situacích než při odchovu koťat. Jestliže se kočce narodí početný vrh, může mít problém všechny svoje mláďata uživit. Někdy proto ta slabší nebo nemocná odstaví. Speciální mléka se však hodí i přímo pro kojící kočky na podporu laktace. Pro svůj kvalitní obsah živin a lehkou stravitelnost se doporučuje dokonce pro všechny březí a nemocné kočky či kočky v rekonvalescenci.

Zatímco starším kočkám můžete mlíčko nalít do misky, prcky je třeba krmit ze speciálních k tomu určených lahviček s dudlíky, případně malou stříkačkou. Koťátka se krmí na bříšku se zvednutou hlavou.

Máte zkušenost s odchovem koťat? Jak vám krmení mlíčkem šlo? Nebo jste ho dávali vašim marodům?


 

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...