Vykusuje si váš potkan srst? Pravděpodobně má ektoparazity

Drbání, krvavé skvrnky na kůži a vykousaná srst? Pokud jste si něčeho takového všimli u vašeho potkana, pravděpodobně má některého z parazitů, kteří žijí v potkaní kůži. Co s tím lze dělat a jak to lze léčit?

Přestože občas dělám “dočasku”, považuji se stále za potkaního chovatele-začátečníka. V dočasné péči u mě začátkem tohoto roku skončila bílá “laboratorní” potkanice. U Běluše, jak jsem ji příznačně začala oslovovat, jsem si všimla, že si nadměrně olizuje srst. Věděla jsem, že potkani jsou velmi čistotní. Ale až tak moc? Vyhodnotila jsem to jako svoji nedostatečnou znalost potkanů a dále jsem tomu nepřikládala pozornost.

Když se k častému olizování přidalo i drbání a vykusování srsti, řekla jsem si, že je tady něco špatně. Kdysi jsem slyšela o tom, že se potkani sebepoškozují. Že by tedy úzkost a smutek? Stejně jako někteří pejsci trpí separační úzkostí, pomyslela jsem si, že ji mohou trpět i drobní hlodavci (i když ne v pravém slova smyslu, jak je tento termín odborně používán). Přeci jen jsou potkani pároví hlodavci.

To, že to mohou být i parazité, mi řekla až kamarádka-veterinářka, které jsem volala o radu. Jde prý o takzvané ektoparazity, tedy parazity žijící na kůži potkanů. Patří sem nejen vši a všenky, ale také například svrab. Potkani je většinou chytí již ve zverimexu. Mohou se dostat i do podestýlky. To mě trochu vylekalo. Ještě víc mě ale vylekalo, když se Běluši v místě, kde si vykusuje srst, objevily krvavé flíčky a stroupky. Nic už jsem nenechala náhodě a začala jsem s domácí léčbou.

Co udělat, když zjistíte, že má váš potkan kožní parazity? V první řadě se ujistěte, že diagnóza správná. Nejčastěji se prý tento kožní neřád objevuje za ušima, kolem hlavy a mezi lopatkami, může ale být i na tlapkách. Pokud si tedy všimnete něčeho podezřelého, vyfoťte to a pošlete vašemu veterináři, abyste zbytečně nestresovali myšáka výletem na veterinu. Porovnat to můžete i s fotkami, které sdílejí další potkaní chovatelé na diskuzních fórech. Pokud chcete 100% jistotu, veterinář odebere vzorek kůže, takzvaný seškrab.

Léčba není ve většině případů náročná. Kamarádka mi doporučila, ať koupím v lékárně antiparazitika, např. Stronghold (pro koťata a štěňata do 2 kg). Připravte se, že si trochu připlatíte. Většinou se cena pohybuje od několika set korun přibližně do tisíce korun. Antiparazitika se nanáší mezi lopatky. U některých je potřeba aplikaci opakovat. O tom se poraďte s veterinářem alespoň telefonicky. Obvyklá doporučovaná délka léčby je 7 až 10 dní. V případě kožního svrabu (ještě existuje svrab ušní) je dobré poraněné místo ošetřit například dezinfekcí Betadine.

To, co je určitě nezbytné, je asanace klece a veškerého vybavení, které nechcete vyhodit (raději bych úplně vyměnila podestýlku za jiné balení, stejně tak krmivo). Vedle nějaké šetrné dezinfekce můžete použít i ocet k vyčištění klece. Vyměňte i veškeré látky, tedy i hamaky, případně je vyperte na dostatečnou teplotu (min. 60 stupňů). Vydezinfikujte i všechny hračky.

Pokud jde o blechy, doporučuje se postupovat podobně jako u psů a koček, od kterých je pravděpodobně potkánek chytil. Ošetřete raději celou zvířecí smečku, pokud máte doma pejska a/nebo kočičku. Pořiďte některý z antiparazitních sprejů. Mně se osvědčily přípravky od Frontline. Ovšem za telefonickou radu veterináře nic nedáte ani v tomto případě :).

Jestli máte doma ještě další zvířectvo, ať už psa, kočku, nebo drobného hlodavce, nemusíte se bát přenosu. Většina těchto vnějších potkaních parazitů se drží jen v srsti potkanů. Pravděpodobnost přenosu je minimální.

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.