Letní lékárnička: Co by v ní nemělo chybět?

Léto je tady! A s ním i drobné úrazy, které se nejen nám, ale i našim psím miláčkům můžou přihodit ve městě či na výletě. Co by tedy rozhodně nemělo chybět ve vaší letní lékárničce?

Víkend nebo dokonce odjezd na dovolenou je tu a vy přemýšlíte, co vše sbalit s sebou? Určitě byste neměli zapomenout na lékárničku. A to i tu pro vašeho psího chlupáče! Pořádně zásobená lékárnička je totiž základ. Pokud si ale lámete hlavu, co by v ní mělo vlastně být, pojďme se na to společně podívat.

V první řadě je důležité říct, že obsah lékárničky by se měl jednak měnit podle ročního období, a jednak podle terénu, do kterého se psem vyrážíte. Samozřejmě si můžete koupit v některém z pet shopů nebo na eshopu s věcmi pro domácí mazlíčky už “hotovou" lékárničku. Tu pořídíte zhruba od dvě stě do několika set korun. Vždy je ale dobré si ji doplnit, případně z ní dočasně odebrat to, co nebudete potřebovat.

Co se může páníčkům hodit pro ošetření drobných poranění, při pořezání, otravě, kousnutí či bodnutí hmyzem? Bezpochyby můžeme říct, že platí: lepší být připraven než zaskočen. Začněme nejprve těmi univerzálními věcmi, bez kterých by to nešlo. V první řadě jde o samotnou lékárničku. Ta by měla být vodotěsná. Vedle speciálních látkových kapsiček se mi osvědčily také plastové nádobky. Vejde se tam často víc věcí a jsou lehké.

Než začnete lékárničku vybavovat, doplňte ji také zalaminovanou kartičkou s údaji o vašem psovi. Ne každý si totiž jako já bere očkovací průkaz nebo psí kartičku (kterou obdržíte po registraci do Národní sítě chovatelů psů). Můžete tam připsat i čísla na psí pohotovosti a na vašeho veterináře. Věřte mi, že v krizové situaci za to budete vděční.

Do krabičky pak určitě sbalte:

 • Obvazy (Vedle čistého obvazu lze přidat i sterilní gázy. V případě nouze ale postačí jakákoliv látka a obvaz. Obvazů sbalte raději více. Můžete je použít i pro fixaci tlamy.)
 • Elastické obinadlo
 • Leukoplast
 • Psí botičky, nebo alespoň pár ponožek
 • Rehydratační roztok (V podstatě se jedná o iontový nápoj pro případ dehydratace a vyčerpání. Pokud šetříte místo a máte s sebou misku s vodou, stačí vám prášek, ze kterého roztok namícháte.)
 • Dezinfekce (Stačí malá ampulka Betadine.)
 • Traumacel (Místo zásypu doporučuji spíše ten ve spreji.)
 • 3% peroxid vodíku (Ten je dobrý nejen pro případ rány jako dezinfekce, ale především v případě otravy umí u psa vyvolat zvracení!)
 • Injekční stříkačka, plastová lžíce, příp. víčko (Především pro podání naředěného peroxidu, nebo jiných léků, které by pejsek odmítal. Může jít i o intový roztok.)
 • Černé uhlí (Rovněž se užívá v případě otravy.)
 • Speciální pastu proti otravě (Poraďte se se svým veterinářem, co bude pro vašeho pejska nejlepší. Nám se jinak osvědčila EnteroZOO, která lze užívat i preventivně.)
 • Pinzeta

Učíme se zkušenostmi. A tak jsem časem do psí lékárničky pořídila ještě i Zyrtec, který je v podstatě vedle ledování jedinou pomocí při bodnutí hmyzem. V případě bodnutí vosou do okolí tlamy, nebo dokonce přímo do jazyka, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc. Pak také s sebou nosíme po zkušenostech s otravou vitamín K. Nejde sice o první pomoc, ale snižuje riziko následků a pomáhá regeneraci.

Na závěr bych ještě chtěla dodat, že psí lékárnička (alespoň ta domácí, ne její výletnická osekaná verze) by měla myslet obecně na situace poskytování první pomoci. Doma byste tedy měli mít i zdravotnické pomůcky pro stabilizaci zvířete na cestě k veterináři, například fixační límec. Ten lze pořídit i nafukovací. O tom, co vše může lékárnička obsahovat, se dočtete v jednom starších článků.

A co obsahuje letní lékárnička vašeho pejska?

 

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.