Proč kočky vrtí ocasem

Kočky jsou záhadná stvoření a většinou se drží svého kamenného výrazu. Je tedy těžší se v nich vyznat než třeba ve psech. Ale ani kočičí “poker face” není dokonalý. I ony mají své způsoby, jak dát emoce najevo.

Už jste se někdy dívali na svou kočku a říkali si, co si asi myslí? Někdy mi přijde, že tato chlupatá stvoření se leckdy baví situací, kdy si nemůžete být jisti, jestli vás milují, nebo vám chtějí vyškrábat oči. Prostě jen sedí a zpovzdálí vás pozorují. Někdy ale svou kamennou tvář neudrží a nechají se strhnout emocemi, nebo je naopak schválně dávají najevo.

A někdy kočky zradí vlastní ocas a prozradí na ně víc, než by chtěly. Víte, proč jím vrtí? Není to tak jednoduché, jak si leckdo myslí. Není to tak, že by pes vrtěl ocasem, když je šťastný, a kočka jím mrskala, když je naštvaná. U obou jde i o způsob, jakým jím vrtí, a důvody mohou být i protikladné. Pokud víme, co máme sledovat, i u kočky nám ocas poslouží jako barometr jejích pocitů, ačkoli není tak expresivním nástrojem jako u psů.

I tak ale za jeho pomoci můžete rozpoznat obrovskou škálu kočičích nálad. A to i z jeho pozice. Má ho volně složený, nebo kolmo postavený? Mrská s ním, nebo jím jen zvolna pohupuje? Pokud svou kočku znáte, jistě už máte nějakou představu o tom, jak při konkrétních náladách kočka svůj ocas používá.

Nehybně položený nebo volně visící ocas znamená naprostou uvolněnost. Vzpřímený ocas značí radost. Ocas do otazníku zas prozrazuje rozvernou náladu. Ocas á la komenická štětka je výhružkou, projevem agrese.

A teď už ke slibovanému vrtění ocasu. Volné plynulé pohyby ocasu ze strany na stranu mohou znamenat spokojenost. Pokud s ním ale lehce pošvihává ze strany na stranu, je v pozoru a radí ostražitost i vám. Například v situaci, kdy zaslechne neznámý nebo podezřelý zvuk.

Jestliže s ocasem kočka trhaně mrská z jedné strany na druhou, znamená to vzrušení (bez rozdílu pozitivní i negativní). V případě, že s ním vyloženě švihá tam a zpátky, je už pěkně rozzlobená. Měli byste se jí raději klidit z cesty. Ve chvíli, kdy při švihání najednou ocas vyletí nahoru, už je pozdě. Značí to totiž brzký útok. Jestli sebou škubá jen špička ocasu, jde u kočky o výhružný postoj. Jedno jediné švihnutí ocasem, často doprovázené i odvrácením hlavy, znamená, že jste pro kočku v podstatě mrtví, a v tom okamžiku s vámi nechce mít absolutně nic společného. Prostě takové kočičí opovržlivé “pche”.

Jak vidíte, ocas je opravdu velmi dobrým ukazatelem rozpoložení, v jakém se kočka právě nachází. Naučili jste se v jeho pohybech u své kočky číst? Máte vypozorovanou další náladu, kterou kočičí ocas dokáže prozradit?

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...