Jaký sport vybrat, kdy začít a jak trénovat?

Ať už chcete sport se svým psem provozovat rekreačně nebo vrcholově, je třeba se nejdřív zamyslet, jestli je pro něj vhodný. A to nejen z hlediska jeho povahy, ale také fyzických predispozic.

Aby byl sport pro psa prospěšný a naopak mu neuškodil, je třeba nejprve zvážit, jestli je pro něj dané plemeno svou fyzickou stavbou vhodné. Jinak bychom mu mohli namísto zlepšení kondice způsobit zdravotní obtíže.

Základní otázky zní, zda-li váš parťák není pro vybranou disciplínu moc velký (nebo naopak moc malý) a je-li dostatečně fyzicky vyzrálý. Pro těžká a mollosoidní plemena, tedy silnější psy, nejsou vhodné sporty založené na skocích (jako agility nebo dogfrisbee), pro malá a krátkolebá plemena se zas nehodí vytrvalostní sporty (např. dogtrekking nebo canicross). Pak je třeba brát v úvahu i to, jestli dané plemeno nemá  předpoklady k nějakým zdravotním problémům, jako je třeba dysplazie kyčelního kloubu. V takovém případě je nejlepší vhodnost sportu konzultovat s veterinářem.

Sportovat se svým parťákem můžete pozvolna začít už ve štěněcím věku. Nesmíte ovšem přetěžovat jeho vyvíjející se kostru a psychiku. To vám ovšem nebrání v tom začít ho připravovat na sportovní kariéru třeba tréninkem odložení, obíháním předmětů, učením aportu a podobně. Naopak skákání a tahání byste se před koncem tělesného vývoje měli vyhnout.

Před samotným tréninkem nezapomeňte psa vždy rozhýbat a skončete dřív, než mu dojdou síly. Pak nezapomeňte na vydýchání a vychození a nezavírejte psa hned do klece nebo do auta. Nepřetěžujte ho a nechtějte po něm víc, než jeho kondice, věk a dovednosti dovolí.

Pokud nemáte možnost s pesanem trénovat pravidelně a dostatečně, udržujte ho v kondici alespoň procházkami, joggingem nebo běháním. Představte si, jak by bylo vám, kdybyste bez jakéhokoli jiného pohybu nebo tréninku najednou měli běžet maraton nebo si dát tenisový match. Já bych tedy vypustila duši. Pro psí klouby a svaly je též nevhodné sportování pouze jednou za týden o víkendu. Prostě u každého psího sportu platí, že pokud na něj psí tělo není systematicky připravováno, je škodlivý. Krom tréninků je tedy třeba i kondiční příprava.

Pozor si musíte dát i na úrazy. Třeba u agility hrozí nejčastěji zranění způsobená špatným odrazem nebo pádem do překážky, ale i onemocnění kloubů. Při coursingu zas hrozí svalová horečka. U dogtrekkingu a coursingu předejdeme bolestem zad dobře zvoleným postrojem a odřeným, popraskaným či jinak poraněným polštářkům tlapek ochrannými botičkami. U dogfrisbee si pejsek může poranit dásně či zuby, prokousnout si jazyk  a hrozí i onemocnění kloubů a šlach v důsledku nevyrovnaných nebo špatných doskoků.

Jak jste sport vybírali vy? Mysleli jste přitom na možnosti a potřeby vašeho psího parťáka? Co vše jste přitom zohledňovali?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?